Co je příčinou rychlejšího růstu jedle bělokoré?

Za opětovným rychlejším růstem jedle tak na Slovensku stojí nejen rapidní snížení atmosférického oxidu síry a oxidů dusíku, ale i výrazný nárůst průměrných teplot v dubnu, červnu, červenci a listopadu. Studie probíhala v pásmu lesa táhnoucího se od Západních Karpat přes střední Slovensko až po Nízké Beskydy blízko hranic s Ukrajinou a časově se soustředila na období po kulminaci znečištění atmosféry v Československu.

Růst stromů obecně ovlivňuje nejen dostatek živin, ale také chemické složení vzduchu. Znečištěné ovzduší může mít vliv jak přímý tak i nepřímý. Způsobuje poškození vegetativní tkáně, mění fyziologické dráhy v pletivech anebo se nepřímo projevuje přes okyselování půdy a následné uvolňování hliníku a iontů těžkých kovů, čímž blokuje aktivitu enzymů a potlačuje tak růst rostliny. U stromů jsou tyto změny velmi dobře znát na přírůstech letokruhů, které vědci měřili na 20 dominantních stromech čtyř různých regionů Západních Karpat.

Kontakt: Ing. Michal Bošeľa, Ph.D.
Environmental Pollution

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.