Nové biopesticidy

Jednou z možností je využití látek, které rostliny sami přirozeně produkují na svoji ochranu před škůdci a chorobami. To, že takové látky mají požadované vlastnosti, je již v mnoha případech ověřeno, problémem ovšem zůstává způsob jejich aplikace na plodiny nebo skladované zemědělské produkty. Mezi nejúčinnější látky totiž patří látky těkavé, obsažené v rostlinných silicích. Rostliny mají sofistikované systémy jak tyto látky uvolnit pouze v situacích, kdy je to potřeba.

 

Podobný systém se nyní podařilo napodobit vědcům z České zemědělské univerzity ve spolupráci s kolegy z Univerzity ve Valencii, kteří uzavřeli tyto látky do speciálně vytvořených mikronosičů, tvořených porézním křemičitanem. Tím dokázali snížit dávku potřebnou k inhibici fytopatogenní houby rodu Aspergillus niger a zároveň prodloužit dobu působení tohoto materiálu ze dní řádově na týdny. Nejúčinnější byly látky izolované z hřebíčku, skořice, dobromyslu nebo tymiánu. Vzhledem k bezpečnosti a biodegradabilitě můžou tyto materiály nalézt uplatnění v ekologických a integrovaných systémech zemědělství, v potravinářství, ale například i v medicíně.

Kontakt: doc. Ing. Pavel Klouček, Ph.D.

Long-term antifungal activity of volatile essential oil components released from mesoporous silica materials

Antifungal effect of essential oil components against Aspergillus niger when loaded into silica mesoporous supports

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.