Nové poznatky o imunitě včel

Imunita včel je zcela odlišná od savců. Včelám zcela chybí adaptivní imunita, kterou nahrazují řadou jiných mechanismů. V hemolymfě včel jsou velmi významně zastoupeny antimikrobiální peptidy s účinky proti mikroorganismům a velký význam má i buněčná imunita a fagocytóza. Včely jsou označovány jako super-organismus, v němž se uplatňuje též imunita sociální.

Vědci z ČZU zjistili, že mikroflora včel je nesmírně rozmanitá a že určité druhy bakterií roduGilliamella a Lactobacillus jsou typické pro určitá vývojová stadia, přesto i v tomto existuje velká variabilita a například sesterské larvy nakladené matkou během několika minut mají po sedmi dnech vzájemně naprosto odlišnou mikrofloru. Mikroflora včel létavek, tedy nejstarších včel nosících do úlu pyl, nektar nebo vodu je zase úplně jiná. Je velmi pestrá, s vysokým obsahem laktobacilů, zejména z květů. V úlech se slabšími koloniemi, které jsou sub-klinicky napadeny nějakým patogenem, se zase vyskytuje mikroorganismus Frischella perrara. Cílem výzkumu je pochopit vztahy mezi mikroorganismy a včelami a navrhnout pro včely výživový doplněk k optimalizaci včelí mikrobioty a zvýšení jejich odolnosti.

Kontakt: Doc. Ing. Jaroslav Havlík, Ph.D.

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.