Vědci z ČZU v hledáčku médií, hlavní téma: kůrovec

Odborníci z České zemědělské univerzity jsou v hledáčku médií. Jedním z hlavních motivů, které momentálně hýbou mediálním světem, je totiž kůrovec a jeho devastující účinek na české lesy.
Ústředním tématem posledních dní je nová látka proti kůrovci, kterou objevili odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby (Ing. V. Stejskal), ČZU v Praze (doc. Miloslav Zouhar z Fakulty agrobiologie potravinových a přírodních zdrojů) a Draslovky Kolín (Ing. J. Hnátek). Tým bude nyní usilovat o získání celosvětové registrace. O výsledku výzkumu informovali zástupci Technologické agentury (TA ČR), která projekt podpořila částkou přesahující deset miliónů korun. Testování látky se chopili vědci z FLD.
Novinkou se zabývala řada médií, jako je Česká tisková kancelář, Deník či Aktuálně. Jedná se o plyn EDN, který má podle dosavadních testů až stoprocentní účinnost a zároveň je šetrnější k životnímu prostředí než doposud dostupné látky. Jeho výhodou je také to, že se dostane až pod kůru a díky tomu zahubí všechna vývojová stádia škůdce.

Problematikou kůrovce se dlouhodobě zabývají vědci z ČZU také prostřednictvím projektu EXTEMIT-K. Děkan FLD profesor Marek Turčáni o problematice kůrovce hovořil například v pořadu 90´ v České televizi, byl také hostem pořadu Káva o čtvrté v Českém rozhlasu Dvojka, promluvil mimo jiné například v článku časopisu Respekt s názvem Kam zmizely naše lesy?.