ČZU si polepšila mezi univerzitami z ČR v mezinárodním žebříčku THE. Dosáhla tak zatím největšího úspěchu

V říjnovém vydání žebříčku THE se v rámci českých vysokých škol ČZU umístila na 4. místě. Potvrdila tak nedávné 4. místo Šanghajského žebříčku (mezi českými vysokými školami). Hodnocení prestižního mezinárodního žebříčku vysokých škol Time Higher Education (THE) je založeno na hodnocení 13 výkonových indikátorů, které pokrývají celé spektrum klíčových oblastí působení špičkových vysokých škol: vzdělávání, výzkum, transfer znalostí a mezinárodní prostředí na hodnocených univerzitách. Navíc více než 22 tisíc špičkových akademiků a akademiček poskytlo své pohledy na kvalitu (odděleně pro vzdělávání a výzkum) v takzvaném šetření reputace vysokých škol.

Jak si tedy ČZU vede? Odpověď na tuto otázku nejlépe vystihuje porovnání s minulým rokem. Vloni zahrnoval žebříček THE (THE 2022) téměř 1500 univerzit. V tomto roce bylo univerzit již téměř 1800 (THE 2023). Stejně jako v loňském roce je ČZU celosvětově na pozici mezi 1001.-1200. místem. Pokud jde však o umístění v rámci ČR, je již viditelný posun výše. Zatímco vloni byla ČZU na sdíleném 5. místě (s ČVUT a ZČU), letos je již na 4. nejlepší univerzitou v ČR (před ČZU je pouze UK na 1. místě, MUNI a JČU na 800. - 1000. místě). V kategorii 1001.-1200. místo jsou z ČR zastoupeny pouze dvě univerzity, tedy ČZU a také UPOL. Dalších osm univerzit z naší země je v kategorii 1201.-1500. místo na světě a dalších 5 se umístilo v kategorii 1500+. Z hlediska jednotlivých hodnocených oblastí zaznamenala ČZU nejlepší výsledek v oblasti mezinárodního prostředí (330. místo z 1799 hodnocených univerzit). Nejméně se naší univerzitě dařilo z hlediska vzdělávání (cca 1450. místo z 1799 hodnocených).

připravil: prof. Michal Lošťák, prorektor pro mezinárodní vztahy a 1. prorektor