Markéta Davidová obhájila titul Sportovec roku ČZU

Anketa Sportovec roku 2020 už zná jména desítky nejlepších. Titul obhájila biatlonistka Markéta Davidová, mistryně světa z vytrvalostního závodu ve slovinské Pokljuce. Hned za ní se umístila veslařka Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová  s čerstvým čtvrtým místem ve dvojskifu ze Světového poháru v Lucernu. A třetím nejlepším sportovcem ČZU je rychlostní kanoista Josef Dostál, trojnásobný mistr světa v kategorii kajakářů. Vzhledem k pandemickým omezením se vyhlášení vítězů odehrálo v úterý 8. června 2021 v komorním duchu. Setkání se bohužel nemohli zúčastnit všichni ocenění sportovci z důvodu přípravy na letní olympijské hry a další vrcholné světové sportovní soutěže.

Obhájkyni titulu z loňského roku biatlonistce Markétě Davidové cenu předal rektor univerzity profesor Petr Sklenička. Mistryni světa pochválil nejen za vynikající sportovní výkony, ale i za skvělý přístup ke studiu. S úsměvem komentoval jeden z jejích rozhovorů po mistrovském výkonu ve Slovinsku, kdy se Markéta svěřila, jak na ni studium působí.

Ocenil jsem, že Markéta v rozhovorech studium popisuje jako relaxační terapii, protože spojení sportu a studia, dokonce během vypjaté závodní atmosféry na mistroství světa, jí pomáhá. Škole a studiu tím dělá skvělé renomé i na takto významných sportovních událostech.“

Markéta Davidová letos dokončila magisterské studium Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Všechny státnicové předměty absolvovala na výbornou. Léta studií hodnotí jako dobu, na kterou bude vzpomínat s velkým vděkem: „Škola mi poskytla skvělé podmínky, abych zvládla jak vrcholový sport, tak i studium. Obojí potřebuje svůj čas, nic není zadarmo. Větší stres jsem měla ze zkoušek ve škole, jinak ale školu a sport nechci srovnávat, to je úplně něco jiného. Každopádně ve zkouškovém byl můj život jen o studiu a trénincích, všechno ostatní muselo stranou,“ vzpomíná čerstvá Sportovkyně roku ČZU.

„Jste vynikající sportovkyně a skvělá studentka, to je meta, která se nedá jen tak překonat“, ocenila ji děkanka FAPPZ prof. Iva Langrová, která poblahopřála také dalším dvěma účastnicím vyhlášení vítězů ankety – Pavlíně Flamíkové a Tereze Jakschové.

Pavlína Flamíková studuje na Fakultě lesnické a dřevařské a v anketě Sportovec roku ČZU 2020 se umístila na páté pozici díky svým veslařským výkonům. Stejně jako Markéta si spojení sportu a studia pochvaluje. „Je to skvělá kombinace. Při sportu si odpočinu od školy, při studiu od sportu, všechno se krásné doplňuje. Jsem moc ráda, že se to dá na ČZU všechno zvládnout, je tu skvělý přístup a podpora. Moc se těším, až se budeme moci vrátit do školy, už se mi stýská po vyučujících a spolužácích, distanční výuka mě mrzí.“ A není sama. Stejné pocity má i atletka Tereza Jakschová, držitelka ceny za nejlepšího handicapovaného sportovce a zároveň čerstvá absolventka Provozně-ekonomické fakulty.

„Rok a půl distanční výuky nám vzal klasický studentský život, snažili jsme se užít si jej alespoň přes počítač“, komentuje situaci s úsměvem. „Po studiu se mi bude stýskat, bylo to tu skvělé a oceňuji hlavně podporu. Když mě karanténa uvěznila v Dubaji, musela jsem řešit záležitosti kolem diplomové práce a bála jsem se, abych vše zvládla, ale díky skvělému přístupu školy všechno dobře dopadlo,“ dodává Tereza.

Rektor ČZU Petr Sklenička si velmi cení toho, že má univerzita mezi studenty takové osobnosti, které reprezentují Českou republiku. „Je to pro nás čest a proč si to nepřiznat, také propagace školy. Oceňujeme, že při náročném sportovním životě zvládáte plnit také studijní povinnosti, což není jednoduché. O to větší uznání vám patří,“ pochválil sportovce také vedoucí Katedry tělesné výchovy ČZU Dušan Vavrla.

Česká zemědělská univerzita v Praze podporuje sportovce na všech úrovních. V řadách studentů a absolventů jsou vrcholoví sportovci, mistři světa, olympionici i ligoví hráči. Vůli sportovat a zároveň studovat podporuje příznivými podmínkami tak, aby obě náročné disciplíny bylo možné zvládnout. Z hlediska sportu patří ČZU mezi čtyři nejvýznamnější pražské univerzity. O pomyslný trůn soupeří s Karlovou univerzitou, ČVUT a VŠE.

Celkové pořadí soutěže Sportovec roku 2020 zde: