Diskuze: Open access – pozitiva a rizika

Přednáška se bude konat ve středu 11. 1. 2023 od 16 – 18 hodin v prostorách Akademie věd ČR ( Národní 3, Praha 1, místnost 206).

Program zahájí krátká přednáška o různých modelech publikování, včetně nového modelu diamond open access:

Daniel Kráľ (Masarykova univerzita): Open access – nejen zlato se třpytí

Následovat bude panelová diskuse na téma open access a jeho zneužívání. Těžištěm diskuse budou problémy, které v poslední době hýbou i českou vědeckou komunitou: predátorské metody publikování, pronikání jejich protagonistů do vědeckých struktur, jak se tomu komunita brání a může bránit ještě lépe, ale i problémy povinných otevřených repozitářů publikací s nedostatečnou ochranou.

Diskutovat budou:

Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
Jiří Marek (ÚVT MU)
Daniel Münich (CERGE-EI)
David Kosař (PF MU)
Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
Václav Štětka (Loughborough Univ., UK)
Jan Trka (2. LF UK)

Moderátorem bude Jan Trlifaj z I. sekce věd matematicko-fyzikálních Učené společnosti, která diskusi organizuje. V závěru bude prostor pro dotazy a připomínky z řad publika.

Přednášku je možné sledovat i online zde.

Zdroj: Věda a výzkum 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.