Jak bude vypadat příští rámcový program na podporu výzkumu?

Přestože v programu Horizont 2020 zbývá do konce období vyčerpat ještě zhruba 30 miliard eur, přípravné práce na novém, devátém rámcovém programu pro období 2021 – 2027 již začaly.  Jaké výzvy nás čekají a jak by na ně měl nový program reagovat?

Zapříčiní vlna populismu napříč Evropou nebo úbytek financí z Velké Británie ještě větší soutěživost mezi jednotlivými vědními obory snažícími se získat si pozornost? Měl by mít vojenský výzkum větší prioritu než dříve? A co globální zdravotní problémy jako postupné zvyšování antimikrobiální rezistence? Co je důležitější – více průlomových objevů z nejlepších (a často nejbohatších) univerzit, nebo podpora nových vědeckých talentů z chudších regionů? A jak se postavit k novým výzvám budoucnosti jako genové inženýrství, umělá inteligence nebo velké objemy dat?

To jsou jen některá témata, diskutovaná členy Science-Business Network, která dnes spojuje více než 50 univerzit, společností a inovačních organizací napříč Evropskou Unií, a která zazněla mimo jiné na říjnové konferenci v Bruselu. Ucelený soubor nejčastějších myšlenek a návrhů nyní vychází v reportu „Research Strategies The next Framework Programme“, který má sloužit k veřejné konzultaci v rané fázi plánování nového programu.

Podle předběžného reportu o podobě FP9 by se základní struktura rámcového programu neměla radikálně měnit a i v novém operačním období by měl program stát na 3 základních pilířích: Vynikající věda, Vedoucí postavení evropského průmyslu a Společenské výzvy. Možné směrování rámcového programu je rozděleno do 7 témat: Obrana a bezpečnost (bezpečnostní vývoj s vojenskou/civilní aplikací, vojenský výzkum, sociální inovace pro prevenci konfliktů, atd.) Digitální zdravotnictví (vývoj nových modelů pro způsob platby za zdravotní péči, větší důraz na prevenci onemocnění, vývoj nových způsobů správy soukromí a bezpečnosti dat pacientů, atd.), Energie (rozvoj solární energie, vývoj zařízení pro ukládání energie, studie zaměřené na nové „zelené daně“ které budou směřovat spotřebu energie správným směrem, atd.), Propojené automobily (vývoj bezpečnostních systémů bezpilotních automobilů a automatizovaných transportních systémů, podpora standardizace dat pro bezpilotní automobily, atd.), Průřezová témata (experimentování s výzvou na bázi veřejných zakázek, rozšíření používání inovačních voucherů pro malé podniky, zapojení výzkumné infrastruktury do otevřených inovací – zvýšení ekonomického zisku z laboratoří, atd.), Překlenutí nedostatků v rámci a vně Evropy (zvýšení mezinárodní spolupráce s přidruženými a dalšími zeměmi – např. EU - USA kooperace, zahrnutí nečlenských států EU do přípravy FP9, atd.).

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.