Spolek BeFair: Propagace Fairtrade a udržitelnosti na FTZ

Spolek BeFair, působící na České zemědělské univerzitě (ČZU) od roku 2013, se stal neodmyslitelnou součástí Fakulty tropického zemědělství. Svým členům, kteří mohou pocházet i z jiných fakult, nabízí platformu pro propagaci myšlenky Fairtrade a udržitelného rozvoje. Úzce spolupracuje také s organizací Fairtrade Česko a Slovensko.

 

Cíle a činnost

Hlavním cílem spolku BeFair je propagovat Fairtrade – koncept spravedlivého obchodu, který zajišťuje, že produkty jsou získány bez využití dětské práce a že farmáři a jejich dodavatelé jsou řádně finančně odměněni. Činnost spolku však zahrnuje i širší témata jako je udržitelnost, recyklace, móda z druhé ruky a maximální využití potravin. BeFair rovněž podporuje myšlenky alternativního zemědělství, komunitních zahrad, agrolesnictví a permakultury.

 

Edukace a vzdělávací Akce

Členové spolku BeFair aktivně prezentují své přesvědčení na základních a středních školách, stejně jako na různých akcích pořádaných ČZU. Pravidelně je můžete potkat na dnech otevřených dveří nebo univerzitních trzích.

Jednou z nejvýznamnějších akcí spolku je každoroční "Tropical Ball", který se koná na Fakultě tropického zemědělství. Tento ples, který probíhá již druhým rokem, nabízí občerstvení připravené zahraničními studenty, vystoupení studentských kapel a soutěže jako pub quiz a tombola s fairtrade cenami.

Další oblíbenou akcí je "Férová snídaně", kde členové spolku připravují dobroty z fairtrade surovin a šíří osvětu mezi návštěvníky. Občerstvení z fairtrade kávy a domácích dobrot je také připravováno na různých konferencích a například na projektu AgroCafe, který byl spuštěn minulý rok.

 

Jak se připojit?

BeFair vítá všechny nadšence o udržitelnost, fairtrade obchod nebo o dobré jídlo a nápoje. Stačí, když máte chuť učit se nové věci a být součástí týmu. Pokud vás činnost spolku zaujala, můžete jej sledovat na sociálních sítích a obrátit se na ně s vašimi dotazy:

 

Co je Fairtrade a jak probíhá certifikace?

Fairtrade je obchod založený na partnerství. Fairtrade je certifikace zboží, které splňuje určité sociální, ekonomické a ekologické standardy. Smyslem této certifikace je poskytnout pěstitelům, zaměstnancům a pracovníkům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pěstitelé a zaměstnanci dostávají v rámci systému Fairtrade za své kakao, kávu nebo jiné komodity výkupní cenu, která odpovídá nákladům na pěstování či výrobu a zároveň umožňuje důstojné živobytí. Fairtrade znamená spravedlivější obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv a šetrnost k životnímu prostředí.

 

Mezi základní principy Fairtrade patří:

  • výkupní cena odpovídající nákladům udržitelné produkce a důstojného živobytí
  • dlouhodobé obchodní vztahy
  • dodržování úmluv Mezinárodní organizace práce (ILO)
  • zákaz nucené a dětské práce
  • dlouhodobě udržitelný rozvoj místních komunit
  • kontrolované využívání pesticidů a další zemědělské chemie
  • zákaz využívání geneticky modifikovaných plodin
  • šetrnější přístup k využívání přírodních zdrojů

 

Fairtradové suroviny pěstují především drobní pěstitelé v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Jedná se o kávu, čaj, třtinový cukr, kakao, banány, bavlnu, řezané květiny nebo také rýži či koření.

Zdroj:https://fairtrade.cz/.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.