17. listopad - Mezinárodní den studentstva a Den Boje za svobodu a demokracii

Česká zemědělská univerzita si výročí 17. listopadu připomněla několika vzpomínkovými akcemi. Mimo jiné se, stejně jako v loňském roce, zapojila do iniciativy neziskové organizace Díky, že můžem! rozsvícením budovy rektorátu univerzity do barev české trikolory. Jako každý rok se památce studentské manifestace, která 17. listopadu 1989 odstartovala sametovou revoluci, na Národní třídě poklonili zástupci studentské organizace Pupen z. s. Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů a položili zde věnec. Asociace studentů ČZU v rámci Mezinárodního dne studentstva a Dne boje za svobodu a demokracii uspořádala celodenní florbalový turnaj v aule ČZU a promítla film Pupendo. Fakulta tropického zemědělství připravila video s anketou, v níž její studenti odpovídají na dotaz: Co pro tebe znamená svoboda?

Studenti se v temných dobách našeho národa vždy zapojovali do boje proti nespravedlnosti, diskriminaci a totalitě. V novodobé historii nejvýznamnější odpor proti nastupující diktatuře projevili v roce 1939 a 1948, když se nadvlády nad naším národem ujímala nejprve totalita nacistická, po několika letech následovaná komunistickou. Protesty proti okupaci po smrti studenta Jana Opletala v listopadu roku 1939 znamenaly zmaření svobody a životů mnoha studentů a vyústily v uzavření českých vysokých škol. V únoru 1948 se uskutečnil pochod na podporu na Pražský hrad prezidenta Beneše během komunistického puče. Opět to byla studentská iniciativa, která zůstala nejvýraznějším a dalo by se i říci, že ojedinělým protestem proti nastupující komunistické diktatuře. Komunisté pochod tehdy násilím potlačili a u vlády zůstali dlouhých 40 let, kdy jedním z nástrojů šikany obyvatel byl boj namířený proti studentům, učitelům a vzdělávání obecně. Ať už v podobě např. cenzury ve výuce nebo zamezování možnosti studia, pokud kádrové poměry uchazeče či studenta neodpovídaly požadavkům tehdejšího režimu.

17. listopadu 1989 to byli znovu zejména studenti, kteří se sešli na Albertově u lékařské fakulty Univerzity Karlovy, aby si pokojně připomněli tragédii, která se stala před padesáti lety. Účastníci vzpomínkové akce byli posléze napadeni Veřejnou bezpečností. Události listopadu 1989 vedly k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie.

„Čest všem, kteří bojovali proti totalitě nacistické a posléze i dlouhá léta proti komunistické. Totality totiž vždy mimo jiné omezují, cenzurují či přímo potlačují možnosti vzdělávání v obavách z kritických a odvážných hlasů studentstva. A právě zejména díky studentům se 17. 11. 1989 začal psát konec totalitního režimu v ČR. Díky za statečnost a vytrvalost. Díky za to, že již 32 let můžeme vzdělávat sebe i druhé ve svobodě a demokracii,“ vyzdvihuje význam odvahy mladých lidí rektor ČZU profesor Petr Sklenička.

Připravila: Karla Mráčková

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.