Mezinárodní spolupráce je standardem vysokých škol a současně odráží jejich míru internacionalizace. Součástí dlouhodobého internacionalizačního plánu ČZU je navazování strategických partnerství s mezinárodními organizacemi a institucemi, které iniciují debaty týkající se potravinové bezpečnosti, inovací v oblasti zemědělství a life sciences, klimatické změny, udržitelnosti apod. s důrazem na naplňování Sustainable Development Goals (SDGs) jak byly definovány OSN. Navazování a udržování spolupráce s takovými organizacemi posiluje postavení ČZU, zvyšuje její prestiž na mezinárodním poli a otevírá univerzitě a jejím zaměstnancům nové příležitosti.
Cílem mezinárodní spolupráce je společně s dalšími klíčovými partnery přispívat do obecné i odborné diskuze, podílet se na spoluutváření evropských politik a obhájit pozici v rámci 4% nejlepších světových univerzit. Mezi prostředky vedoucí k naplnění těchto cílů náleží aktivní účast v mezinárodních sítích institucí, univerzit a vědeckých týmů, zajištění mobility studentů, akademických i administrativních pracovníků ČZU.
V souladu se Strategickým záměrem vzdělávací, tvůrčí a dalších činností České zemědělské univerzity v Praze na období od roku 2021 činnost v oblasti mezinárodní spolupráce napomáhá naplnění vize "žité internacionalizace", která představuje stav, kdy se různé aspekty internacionalizace stanou běžnou součástí veškerých aktivit na naší univerzitě.
Mezinárodní spolupráce ČZU v číslech:
- podpis smluv o porozumění s více než 170 univerzitami z celého světa,
- na ČZU studují studenti ze 104 zemí světa,
- z ČZU vysíláme každý rok cca 700 studentů na krátkodobé studijní pobyty, z čehož je cca polovina přes program Erasmus+
- v rámci programu Erasmus+ má ČZU spolupráci s více jak 230 univerzitami ze 27 zemí Evropy,
- každoročně cca 1500 studentů na ČZU přijíždí, jedná se obvykle o semestrální studijní pobyty ale i letní školy