Aktuality

The CZU Welcome Centre Trip to Pilsen

The Welcome Centre for the International Scholars organised a trip to Pilsen with 30 of our researchers, PhD students and their families.

The ELLS Scientific Student Conference 2022 at CZU Prague

The ELLS SSC 2022 will take place on the 23rd and 24th of September. The theme is: "The interconnectedness of things: A path towards sustainable solutions".

TALKSHOW! 5 minut po Erasmus!

Přijďte v pondělí 11. dubna od 14:00 do Auly ČZU si poslechnout příběhy od účastníků výměnných pobytů v zahraničí a načerpat inspiraci.

Stipendijní program “FRANCE EXCELLENCE EUROPA”

Studenti magisterského stupně mají možnost získat stipendium na studium ve Francii v oblasti environmentálních věd

Graz International Summer School Seggau - call is open

The Graz International Summer School Seggau (GUSEGG) is a 2-weeks international academic program inviting motivated and interested students from all disciplines and all levels to apply.

Nature Based Solutions Challenge

Our partner university Wageningen University & Research is organizing the Nature Based Solutions Challenge. We would like to invite students of CZU to form teams and participate in the challenge!

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.