Nápad využit Earth Observation dat k optimalizaci půdy a boji proti neefektivnímu farmářství či snižování kvality půdy vyhrál letošní hackathon na téma inovace v zemědělství.
Ve vítězném týmu projektu Earth Observation Soil se sešli studenti Přírodovědecké fakulty UK, zástupci Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd a start-upu World from Space. Jako odměnou získali podporu ESA BIC Prague, možnost navštívit EUMETSAT a stáž ve Space Systems Finland a smart watch.
Akce se celkem zúčastnily čtyři soutěžní týmy z celé České republiky. Ti pod vedením expertů z oblasti na klimatologii, Earth Observation data a podnikání hledaly nejlepší nápad na inovaci v zemědělství. Po 24 hodinách nonstop práce měl každý tým 7 minut na přesvědčení odborné poroty, že jeho řešení je to nejlepší.
Čtyřiadvacetihodinový hackathon proběhl v Kruhové hale ČZU v pátek a v sobotu13. a 14. října. Podmínkou bylo užití GIS dat a družicových technologií. Akci pořádala vesmírná agentura ESA BIC Prague ve spolupráci s podnikatelským inkubátorem ČZU Point One. V porotě zasedl Martin Havlíček (Ministerstvo zemědělství), Jacek Kujawa (Omnilogy), Jáchym Čepický (GISMentors), Marek Aldorf (ESA BIC Prague) a Zdeněk Rudolský (Impact Hub). „Jsme moc rádi, že se můžeme podílet na organizaci takovéto akce, a podnítit tak mladé talenty k výkonu v zemědělské oblasti, což je vlajkové téma ČZU v Praze. Téma zemědělství začíná být opět atraktivní a moc doufáme, že tato akce se stane tradicí, a zájem účastníků bude mít rostoucí charakter," říká Gabriela Koláčková, manažerka podnikatelského inkubátoru Point One České zemědělské univerzity.