Hackathon 2021: soutěž o nejlepší chytrá řešení pro život v kampusu ČZU v Praze

Již popáté se studenti České zemědělské univerzity v Praze utkali v myšlenkovém maratonu, v jehož cílové rovince jsou zajímavé nápady využitelné v praxi. Hackathon ČZU se konal ve dnech 23.–30. listopadu 2021 a soutěžící čelili výzvě, reflektující ideu digitalizace kampusu ČZU. Hledali chytrá řešení pro život v kampusu i v dalších oblastech, kde je možné využít potenciál 5G sítí a internetu věcí (NB-IoT).

Tradiční pořadatel ČZU Hackathonu, katedra informačních technologií Provozně ekonomické fakulty, letos poprvé otevřela soutěž studentům napříč všemi fakultami univerzity. Sedmnáct dvou až tříčlenných týmů se utkalo v souboji o nejlepší nápad pro „use case“, tedy praktické využití v rámci projektu Smart Digital Campus.

Zahájení Hackathonu 23. listopadu se konalo za účasti zástupců univerzity i partnerů ČZU, jimiž jsou T-Mobile, Backbone a Jump-Tech. V rámci soutěže se uskutečnily odborné přednášky k tématům jako digital campus, datová platforma či 5G-IoT technologie.

Výsledné práce kromě odborné komise hodnotili ve veřejném hlasování i samotní studenti. Hlavními kritérii pro posouzení nejlepších řešení byly originalita, přínos pro univerzitu, možnosti využití v rámci Smart Digital Ekosystému a proveditelnost. Autoři nejlepších nápadů byli odměněni na závěrečném setkání v aule 30. listopadu.

Absolutním vítězem Hackathonu 2021 je tým UNI Beer Group ve složení Vojtěch Šebesta a Petr Zdvořáček z katedry informačních technologií Provozně ekonomické fakulty. Kromě hlavní ceny odborné poroty získal tento tým ještě cenu veřejnosti a speciální cenu T-Mobilu. Vítězství si zasloužil za projekt Smart Lamp – chytrá řešení osvětlení kampusu, kdy lampy reagují na pohyb chodců a mohou např. rozpoznat nehodu či přepadení a upozornit na ně bezpečnostní službu.

Jako druhý nejlepší porota ocenila tým Datel za aplikaci Building Infomanagement, která poskytuje standardizované informace o budovách v kampusu, jejich vybavení a umístění.

Třetí místo patří týmu name random za aplikaci, která najde nejkratší cestu např. na přednášku a pokrývá celý kampus.

Společnost T-Mobile také udělila speciální cenu za „nejhezčí projekt“ týmu The Kid Crowd, a to za aplikaci sledující vytíženost veřejné dopravy tak, aby se např. studenti měli šanci vyhnout přeplněným autobusům MHD při cestě na univerzitu.

Při slavnostním vyhlášení vítězů rektor ČZU profesor Petr Sklenička ocenil, že se účastníkům podařilo v krátkém čase připravit tak skvělé nápady, a dodal: „Ta soutěž mě skutečně inspirovala, protože pokud jde o Smart Digital Campus, je tu jedna překážka. Existují dva světy, které se dost špatně domlouvají – na jedné straně svět techniků, kteří novým technologiím rozumějí, a pak jsou tu pedagogové, vědci, kteří nevědí, co od nich mohou očekávat. I proto mě nadchla forma soutěže Hackathonu a rád bych ji pootočil směrem k zaměstnancům a zapojil je. Myslím, že by to mohlo přinést neotřelá řešení.“

Kvestor ČZU a jeden z duchovních otců myšlenky digitalizace kampusu Jakub Kleindienst věří, že výsledky Hackathonu mohou zlepšit nejen život v kampusu, ale pomohou i široké veřejnosti v praxi. „S myšlenkou digitalizace kampusu jsme přišli zhruba před rokem a jsem rád, že i díky Hackathonu 2021 a jeho partnerům se tento proces uvádí v život. Velice mě těší, že se tu sešlo sedmnáct týmů v souboji o nápady, jimiž mohou přispět k úspěchu projektu chytrého digitálního kampusu.“

Děkan Provozně ekonomické fakulty Martin Pelikán ocenil hojnou účast a připojil svůj náhled na aktivity tipu Hackathonu: „Je to výborná platforma pro hledání vhodného uplatnění pro nové technologie. Protože technologie jsou samy o sobě jen nástroje a pokud nejsou správně využívány a pochopeny tak, aby nám efektivně sloužily, nemohou být úspěšné. Studentům přeji, ať se jejich nápady společně s T-Mobilem a dalšími partnery podaří realizovat.“

Téma Hackathonu 2021 koresponduje s rozsáhlým projektem Smart Digital Ekosystém, který byl spuštěn v letošním roce a v příštích letech významně modernizuje a digitalizuje Českou zemědělskou univerzitu. Vítězné práce budou moci studenti dále realizovat v praxi, a podílet se tak na rozvoji digitalizace univerzity. „Ve spolupráci s T-Mobile spouští letos univerzita kampusovou 5G síť ve verzi Stand Alone, která umožní řádově dvouletý náskok před komerčním spuštěním ve veřejných sítích,“ připomíná garant Hackathonu ČZU 2021 Michal Stočes.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko oceňuje zejména téma soutěže: „Chytrá řešení pro život mají velký potenciál. A 5G síť taková řešení může dostat na svět lépe než předchozí generace sítí. Technologie 5G přináší kromě vyšších rychlostí také schopnost obsloužit větší počet zařízení na daném prostoru, nižší latenci, vyšší bezpečnost a další bonusy… To, co se dnes děje na ČZU ve spolupráci s T-Mobilem, považuji za obrovský pokrok a naprosto skvělý příklad toho, jak může spolupráce akademické a firemní sféry spolupracovat.“

Všechny aktéry bezprecedentního projektu Smart Digital Campus propojuje platforma 5G aliance. Její tajemník Petr Vítek míní: „ČZU je vzorem implementace smart řešení na 5G sítích. Chci poděkovat organizátorům Hackathonu a také otcům myšlenky smart kampusu, která umožňuje přístup k inovativním a moderním technologiím. ČZU má nakročeno správným směrem a pro další univerzity může být referencí z hlediska uplatňování chytrých řešení na 5G sítích.“

Připravila: Lenka Prokopová

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.