Inovace, které mění budoucnost venkova

Ve dnech 29. a 30. dubna 2025 přivítala Česká zemědělská univerzita v Praze účastníky nejvýznamnější evropské platformy pro inovace v zemědělství Brokerage event sítě EU CAP 2025. Tato síť spojuje špičkové výzkumníky, inovátory, zemědělce, agrotechnologické startupy i politiky, aby společně vytvářeli projekty s reálným dopadem v souladu s prioritami programu Evropské komise Horizon Europe.

Akce organizovaná EU CAP Network ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze se zaměřila na to, jak digitalizace, udržitelná produkce potravin a odolnost vůči změně klimatu přetvářejí evropský venkov. Program nabídl expertní vystoupení, praktické exkurze a interaktivní networking na témata jako Digitální a datové technologie v zemědělství; Udržitelné a odolné rostlinné a živočišné systémy; Cirkulární hospodaření s vodou a zdraví půdy; Nové business modely a řetězce v agropotravinářství.

Účastníci zavítali do Centra pro vodu, půdu a krajinu v experimentální lokalitě Chytrá krajina Amálie. S touto vlajkovou lodí ČZU na výzkum odolnosti vůči změnám klimatu je seznámili vědci Fakulty životního prostředí Václav Hradilek a Tereza Hnátková. „Zde jsme představili špičkové inovace v oblasti udržitelného hospodaření s půdou a vodou a přizpůsobení se změně klimatu. Exkurze poukázala na možnosti využití řešení založených na přírodě, posílení biologické rozmanitosti, pokročilé monitorování životního prostředí (včetně dálkového průzkumu založeného na UAV, vířivé kovariance a sledování podzemní vody), analýzu kvality ovzduší, technologie opětovného využití vody, inteligentní agrotechniku ??a nástroje velkých dat pro rozhodování v oblasti životního prostředí. Amálie se stala modelovým místem pro transformaci krajiny v Evropě,“ podotýká Tereza Hnátková.

Po návštěvě Chytré krajiny nabídl mezinárodní projektový tým Fakulty životního prostředí účastníkům prohlídku kampusu ČZU.

Pražské setkání evropské platformy pro inovace v zemědělství uvedl děkan Fakulty životního prostředí prof. Michael Komárek. Mezi řečníky vystoupili zástupci Evropské komise, EIT, EIC, či CBE JU, kteří představili nové příležitosti financování a úspěšné strategie pro evropské výzkumné projekty. Mezi českými účastníky byli zástupci univerzit, firem a také Ministerstva zemědělství ČR.

Akce se pořádala poprvé v České republice a její hostování na ČZU se podařilo získat Lauře Míčkové z Fakulty životního prostředí ČZU.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.