Ministr Richard Brabec a rektor ČZU Jiří Balík ocenili nejlepší mobilní aplikace

Záchrana živočichů ohrožených každoročně při senoseči bude v letošní sezóně jednodušší. Usnadnění přinese dobrovolníkům, zemědělcům i myslivcům sada mobilních aplikací vyvinutých k loni spuštěnému portálu SENOSEC.CZU.CZ. Nové aplikace pro chytré mobily a tablety a pro použití přímo v terénu vyvinuli studenti České zemědělské univerzity v Praze v rámci soutěže, na niž Ministerstvo životního prostředí poskytlo 100 000 korun. V soutěži o nejlepší sadu mobilních aplikací zvítězili a cenu 40 000 korun získali studenti Ladislav Böhm a Jakub Podroužek.

„Při sečích kromě srnčat či zajíců hyne i celá řada chráněných druhů, např. drobných savců, koroptví, chřástalů, čejek a dalších ptáků. Tento stav nám není lhostejný, a proto jsme loni společně představili symbolicky na poli v Lánech zcela nový webový portál SENOSEC.CZU.CZ. Ten propojuje zástupce dobrovolníků, zemědělců a myslivců, kteří pak společnými silami v terénu snižují počet zvířat usmrcených zemědělskými stroji. Rovněž jsme spolu s ČZU vyhlásili soutěž o nejlepší aplikace pro mobily a tablety, tak aby bylo možné data zadávat přímo v terénu a pro uživatele to bylo co nejjednodušší. Věřím, že aplikace, které jsme dnes ocenili jako nejlepší, nyní ještě více usnadní propojení všech zúčastněných a pomohou zefektivnit práci lidí, kterým na osudu zvířat ohrožených sečemi záleží,“ uvedl ministr Brabec smysl soutěže a celé kampaně s tím, že účinnost portálu, aplikací i kampaně bude záležet zejména také na tom, kolik lidí a jakým způsobem se do projektu zapojí.  

„Soutěž, která má zcela konkrétní a užitečné výstupy, o něž má zájem veřejnost i odborníci, je pro studenty velkou motivací a povzbuzením k dalšímu studiu. Vážím si toho, že tento přínos vnímá i Ministerstvo životního prostředí a pan ministr osobně,“ podtrhl rektor České zemědělské univerzity v Praze Jiří Balík.

„Aplikace jsou určené pro zařízení s Androidem a Windows Phone. Momentálně aplikace běží v testovací verzi a jejich vývoj by měl být hotový pro ostrý provoz do konce dubna. Výhodou těchto aplikací je, že můžete data zadat do systému rovnou na poli, i když nemáte zrovna internet. Data se uloží v offline režimu a do databáze se nahrají, jakmile se chytrý telefon dostane k datovému signálu,“ vysvětlil k aplikacím pro chytrá mobilní zařízení Ladislav Böhm, jeden z dvojice studentů, kteří v soutěži získali první místo.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.