MONETA Money Bank věnuje na projekt Chytrá krajina 2030+ přes 2 miliony korun

MONETA Money Bank finančně podpoří projekt Chytré krajiny 2030+, který vzniká pod křídly České zemědělské univerzity a Centra pro vodu, půdu a krajinu. MONETA věnuje celkem 2,5 milionu korun na tento projekt včetně vybudování malé vodní nádrže „Pod bažantnicí“ a závlahové soustavy v lokalitě Amálie v rámci projektu Chytrá krajina 2030+.

 

MONETA Money Bank uzavřela v loňském roce memorandum o spolupráci s Centrem pro vodu, půdu a krajinu (CVPK), které funguje pod Českou zemědělskou univerzitou (ČZU). Hlavním předmětem spolupráce je podpora projektu Chytrá krajina 2030+, jejímž cílem je za pomoci biotechnických opatření, jakými jsou retenční a akumulační nádrže, mokřady, regulační drenáže nebo moderní zavlažovací systémy, zkoumat možnosti adaptace krajiny na podmínky dlouhodobého sucha stejně jako na podmínky přívalových dešťů a teplotních změn po roce 2030.

V rámci celého projektu Chytrá krajina 2030+ se MONETA Money Bank rozhodla spolufinancovat dva stěžejní projekty v krajině Amálie, a to vybudování malé vodní nádrže „Pod bažantnicí“ a vznik navazující závlahové soustavy v této oblasti.

 

„Inovativní přístupy jsou nám jako digitální bance velmi blízké. Inovativní přístup, jehož cílem je zadržení vody v krajině má samozřejmě přesah do životů nás všech. Naši planetu tvoří z více jak 70 % voda a podpořit projekt, který tuto vodu na Zemi udrží je to nejlepší, co jí k dnešnímu svátku můžeme dát,“ uvedl v souvislosti s dnešním Dnem Země předseda představenstva MONETA Money Bank Tomáš Spurný.

 

„Pilotní projekt Chytré krajiny na Amálii bude po dokončení zcela unikátní ve světovém měřítku a významně pomůže nalézat účinné cesty k adaptaci dalších krajin v ČR i jinde. Velmi si vážíme partnerství Monety v rámci tohoto projektu. Jejich finanční účast pomůže dokončit projekt v těch nejvyšších kvalitativních parametrech,“ doplnil rektor ČZU v Praze Petr Sklenička.

 

Vybudováním malé vodní nádrže „Pod bažantnicí“ s objemem přes 13 000 m3 na vodním toku Brejlského potoka vznikne zásobní prostor vody pro zavlažování a současně dojde v období sucha ke zlepšení průtoku tohoto potoka. Na hráz 68 metrů dlouhou, přes 4 metry vysokou, s třímetrovou korunou naváže druhý projekt, spolufinancovaný Skupinou MONETA, závlahová soustava v oblasti Amálie. Zde dojde k vybudování 2 hektarů kapkové závlahy instalované do hloubky cca 50 cm pod zem, a to s dočasným sáním ze stávajícího spodního potoka. Součástí projektu je čerpací a filtrační stanice, která bude následně nainstalována k vybudované malé vodní nádrži „Pod bažantnicí“. Plánovaný závlahový systém bude využívat moderní technologii DripNet PC, která výrazně brání zbytečnému plýtvání vodou ve srovnání se zavlažováním povrchovou zálivkou.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.