Na území Prahy žije už stovka bobrů, původem jsou z Bavorska

Populace bobra evropského se na území hlavního města rozrůstá. Vědci odhadují, že aktuálně v Praze žije zhruba 100 jedinců v 17 teritoriích. První výskyt bobra v hlavním městě byl po dlouhých 185 letech potvrzen teprve v roce 2015. Bobři pocházejí původem z Bavorska. “Bobři Prahou nicméně hlavně procházejí a šíří se dále po proudu Vltavy”, uvedl Aleš Vorel z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze, jehož tým se populací pražských bobrů v posledních letech intenzivně zabývá.

Molekulární analýza odebraných vzorků z odchycených bobrů potvrdila, že se jedná převážně o bobry pocházející ze západních Čech. Jde o bobry původně reintrodukované v Bavorsku, kteří přes západní Čechy dorazili do Prahy po řece Berounce. „Zároveň se nám podařilo zjistit, že bobři se v Praze uchytili jen částečně, Prahou procházejí a šíří se dále po proudu Vltavy směrem k soutoku Vltavy a Labe u Mělníka. Na Labi se pak bobři ze západních Čech mísí s labskými bobry, kteří pocházejí ze Saska-Anhaltska a dochází tak ke křížení těchto dvou historicky velmi vzdálených a svým původem odlišných populací“, upřesnil Vorel. 

V roce 2015 se výzkumnému týmu podařilo potvrdit přítomnost bobrů v Praze, kdy šlo o opětovné osídlení Prahy po 185 letech. Na podzim 2015 se podařilo zachytit bobry na snímcích z fotopastí při stavbě rozsáhlého obydlí na jednom z pražských ostrovů, kde bobří hrad stojí dodnes. Bobři Prahou procházejí po proudu řeky Vltavy. Na území města nejspíše není potenciál k rozvoji intenzivnějšího osídlení a většina vhodných stanovišť je patrně již obsazena. I do budoucna tak lze předpokládat, že Vltava v Praze bude pro bobry tranzitním koridorem a další jejich šíření do okolí metropole je více než pravděpodobné

Kromě oživení pražské fauny o pozoruhodný druh, má návrat bobra do Prahy i své stinné stránky. Značným rizikem je zejména narušení stromů okusem, což může na pražských ostrovech a v zeleni u Vltavy působit problémy. Doposud v Praze k velkým škodám způsobeným bobry nedochází, což se ale může změnit s rozrůstající se populací. Dosud byly zaznamenány spíše případy ohrožení bobra technickou infrastrukturou, kdy Záchranná stanice hl. m. Prahy třikrát zachraňovala bobry z jímky, nádrže či kanálu. Nově jsou však evidovány okusy na stromech v pražské Stromovce. Výzkumný tým proto úzce spolupracuje s Magistrátem hl. m. Prahy na preventivních opatřeních.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.