Nefinanční reporting v oblasti CSR předmětem diskuse odborníků

Nefinanční reporting v prostředí rozdílných organizací bylo hlavním tématem semináře, který proběhl 7. prosince na České zemědělské univerzitě v Praze. O svých zkušenostech promluvili zástupci velkých firem a vědecko-výzkumných institucí. Zároveň byla představena praktická aplikace podniky i jiné organizace.

Zkušenosti se zaváděním reportingu v české korporaci představila Michaela Chaloupková (ČEZ). Reporting aktivit v ČR v rámci mezinárodních korporací prezentovaly Martina Šilhánová (Nestlé Česko) a Klára Šandová (Česká spořitelna). Z jiného úhlu pohledu se na reporting CSR podíval Ladislav Profota (Metrostav). K měření kvality pracovního života vystoupily také Lenka Svobodová a Iveta Mlezivová z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce. Rozebraly vybrané aspekty kvality pracovního života a jejich subjektivní vnímání u osob 50+.

Odborníci ze tři pražských univerzit (Česká zemědělská univerzita v Praze, Vysoká škola ekonomická, Univerzita Karlova) pak představili webovou aplikaci, která umožňuje firmám a dalším organizacím, aby si sami prověřili, nakolik se v jednotlivých oblastech chovají v souladu se zásadami udržitelnosti a společenské odpovědnosti organizací (CSR). Semináře se účastnilo pět desítek odborníků z firem, veřejné správy a vysokých škol.

Informovat o uplatnění CSR ve firmách je od letošního roku povinné pro všechny velké společnosti s více než 500 zaměstnanci. Pro ostatní je tato součást tzv. nefinančního reportingu nepovinná, nicméně je chápána jako konkurenční výhoda.  

Formulářový dotazník vychází z mezinárodních standardů, které tým odborníků upravil pro tuzemské podmínky a výslednou metodiku certifikovala Česká společnost pro jakost. Společenská odpovědnost je sledována v pěti oblastech ekonomické, zaměstnanecké, environmentální, sociální a v řízení organizace.  Každý uživatel po vyplnění získá certifikát a report s popisem míry rozvoje CSR. Ten je možné porovnat s jinými společnostmi či s průměrnými hodnotami v regionu na interaktivní mapě. 

Registrace a využití dotazníku, který je dostupný na https://csr-reporting.czu.cz/, je zdarma. Získané poznatky mohou sloužit jako podklad pro strategické rozhodování o dalších prioritách ve firmě. Zároveň mohou být anonymizovaná data využita i pro výzkum uplatnění CSR v tuzemských organizacích. „Z výzkumného pohledu bude důležitým přínosem možnost dlouhodobě sledovat trendy rozvoje CSR v jednotlivých regionech a v jednotlivých oblastech CSR. S využitím modelů systémové dynamiky bude možné extrapolovat trendy rozvoje CSR,“ říká hlavní řešitel projektu doc. Ing. Tomáš Šubrt, Ph.D. z Provozně ekonomické fakulty ČZU.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.