Nejlepším vínem v Čechách je Rulandské bílé 2018 České zemědělské univerzity v Praze

Šampionem mezi 135 značkami, přihlášenými do letošní Národní soutěže vín, je Rulandské bílé 2018, pozdní sběr z vinice v Chloumku u Mělníka. O vinařství, patřící České zemědělské univerzitě v Praze, se už 18 let stará vedoucí střediska Štěpán Weitosch. Letošní vítězství je o to cennější, že je obhajobou loňského titulu šampiona.

„Velmi si cením úspěchů našeho vinařského střediska v Chloumku. Zdejší produkty sklízejí uznání mezi odborníky u nás i v zahraničí, což přispívá k dobrému jménu České zemědělské univerzity. Navíc je to velmi oblíbené a vyhledávané víno. A studenti zde mohou získat kvalitní praxi, návod pro budoucí kariéru a mohou se přesvědčit, že za každým úspěchem stojí tvrdá práce,“ říká rektor České zemědělské univerzity v Praze prof. Petr Sklenička.

Standardně vysoká kvalita vína je zásluhou vedoucího Vinařského střediska Chloumek Štěpána Weitosche. K trofejím, které zdobí stěny zdejší usedlosti, nyní připojil další. „Je to vůbec nejvyšší ocenění, jaké může víno v rámci vinařství v oblasti Čech získat. Letošní úspěch mě těší dvojnásob, protože jde o potvrzení loňského vítězství v Národní soutěži vín. To jsme získali titul šampiona za Tramín kořenný z roku 2015,“ říká Štěpán Weitosch. 

 

Kvalita produktů z Vinařského střediska Mělník-Chloumek je tradičně hodnocena nejvyššími známkami na soutěžích doma i v zahraničí. V Salonu vín, což je ocenění nejlepších značek České republiky, se posledních pět let stabilně dostává mezi favority. Cenu odborníků získal v minulosti Ryzlink rýnský a opakovaně právě Rulandské bílé. V roce 2017 si mělnický vinohrad přivezl z Jižního Tyrolska stříbrnou medaili za víno Müller Thurgau.

Vinařské středisko Mělník-Chloumek

Starou vinařskou usedlost Chloumek získala v roce 1980 tehdejší Vysoká škola zemědělská. Začaly se zde kultivovat odrůdy z celé Evropy, především z německých vinařských oblastí. Víno se pěstuje na 13 hektarech, v současné době tu mají deset odrůd s největším zastoupením letošního vítěze Národní soutěže vín, Rulandského bílého. Výroba vína probíhá klasicky, hrozny se zpracovávají co nejrychleji. Mošty kvasí při teplotě 18° C. Používají se ušlechtilé kvasiny. Vína zrají ve vyhlášeném ležáckém sklepě. Vyrábí se zde přírodní, odrůdová jakostní a přívlastková vína s minimální chemickou úpravou. V pěstování výrazně převažují bílé odrůdy nad modrými.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.