Portál i mobilní aplikace SENOSEČ se osvědčují: Letos zachránily stovky zvířat

Na projektu spolupracují od roku 2014 ČZU, MŽP, dobrovolníci a myslivci. Jeho využití v praxi rychle roste.

„Projekt Senoseč online prokazatelně nese ovoce. Loni, v prvním roce provozu portálu a před spuštěním mobilní aplikace, jsme začínali zhruba se stovkou zachráněných zvířat a dvěma tisíci zaregistrovaných uživatelů. Za letošní sezónu tato čísla několikanásobně vzrostla. Zachráněných zvířat je letos 553 a registrovaných uživatelů z řad zemědělských podniků, zemědělských pracovníků, myslivců i dobrovolníků přibylo o dalších 1400. Zvýšila se i plocha, na níž záchranné akce před senosečí probíhaly, což bylo na víc než 5 100 hektarech. Spolupráce mezi skupinami, kde dříve vázla komunikace, se tak úspěšně rozvíjí. Právě zlepšení komunikace příslušných skupin, a tak i více zachráněných zvířat byly hlavní důvody, proč jsme se do projektu pustili, a já jsem rád, že se oba cíle daří naplňovat. Je to i díky v červnu nově spuštěné mobilní aplikaci SENOSEČ [1], ale také díky podpoře projektu od zastřešujících organizací myslivců či zemědělských podniků, které jej doporučily mezi svými členy,“ shrnuje ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Těší mne, že práce studentů naší univerzity má konkrétní a přínosné výsledky pro praxi. Nejlepší studentské aplikace jsme ocenili letos v únoru při vyhlášení vítězů soutěže. Aplikaci Senoseč pro Android naši studenti Pavel Junek a Radomil Holík dopracovali pro ostrý provoz a dali k dispozici ke stažení přes Google Play v červnu. Za tu dobu si ji stáhly stovky nových uživatelů, kteří pomáhali v terénu se záchranou zvěře před senosečí,“ vysvětluje rektor ČZU prof. Ing. Jiří Balík, CSc., dr. h. c.

„Studentská aplikace pro operační systém Android nabízí zatím přihlášení pro roli dobrovolníka. Ten hlásí úhyny či nálezy živých zvířat nebo se přihlašuje na preventivní akce. V další sezóně bychom chtěli stávající mobilní aplikaci pro Android doplnit o funkce pro role myslivce a zemědělce – oba mohou zakládat akce, na něž se pak můžou dobrovolníci hlásit, což v současné době činí přes webový portál,“ uvádí Ing. Jan Bartoška, Ph.D., z Provozně ekonomické fakulty ČZU, který stál spolu s proděkanem Romanem Kvasničkou u zrodu projektu. „Výhodou mobilní aplikace např. je, že můžete data zadat do systému rovnou na poli, i když nemáte zrovna internet. Data se uloží v offline režimu a do databáze se nahrají, jakmile se chytrý telefon dostane k datovému signálu,“ dodává Jan Bartoška.

„Po letošní sezóně sečí ČZU, která provoz portálu zajišťuje, eviduje celkem 553 zachráněných nebo vyplašených zvířat před sečí, z toho 183 mláďat, nejčastěji srnčí zvěře, a také nárůst registrací. Nejvíce přibylo dobrovolníků, ale oproti loňské sezóně je víc zejména zemědělských podniků nebo soukromých zemědělců. Těch přibylo 153, a víc je i zaregistrovaných mysliveckých spolků a myslivců,“ vypočítává INg. Roman Kvasnička, Ph. D., proděkan Provozně ekonomické fakulty ČZU.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.