SENOSEČ 2017: Stovky zachráněných zvířat, nová verze mobilní aplikace i postupy prevence

K účinnější záchraně zvířat při sečích pomůže nová verze mobilní aplikace Senoseč online s novými profily pro zemědělce i myslivce, kterou vyvinula Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity.

Novou verzi mobilní aplikace spolu s novými postupy preventivních opatření při sečích představil ve Školním zemědělském podniku Lány ministr Richard Brabec se zástupci ČZU. Společný projekt ČZU a MŽP běží úspěšně již třetím rokem. Jen loni se díky němu podařilo zachránit celkem 553 zvířat. Na začátku letošní sezóny je zachráněných zvířat už 403.

„Projekt Senoseč online prokazatelně nese ovoce. Inspiruje veřejnost i odborníky, podněcuje vývoj nových technologií a rozvoj nových postupů při prevenci, např. s využitím dronů s termovizí. Před třemi roky jsme s ČZU dali veřejnosti, myslivcům i zemědělským podnikům nástroj pro komunikaci, který jim umožňuje redukovat hrozivá čísla zvířat usmrcených každoročně při senosečích. Zachráněných zvířat je teď, v první části sezóny, už přes 400. K tisícům dobrovolníků rychle přibývá zaregistrovaných zemědělských podniků, kterých je letos už 439, tedy dvakrát více než loni. A ke čtyřem stům je i mysliveckých sdružení,“ komentuje vývoj projektu Senoseč ministr životního prostředí Richard Brabec.

Díky portálu SENOSEC.CZU.CZ a aktivitě mnoha dalších partnerů projektu vznikla hlubší spolupráce mezi dobrovolníky, myslivci a zemědělci. =„Školní zemědělský podnik ČZU v Lánech jde příkladem široké profesní veřejnosti. Dnes má ČZU ve spolupráci s dalšími partnery projektu dílčí výsledky výzkumu, jak užívat úspěšně dron s termovizí se zaměřením právě na senoseč. Při letošní prevenci bylo bezprostředně zachráněno a vyneseno na 250 hektarech sečené vojtěšky 6 mláďat srnčí zvěře, dalších minimálně 20 dospělých zvířat bylo vyplašeno. Významnou pomocí jak při prevenci, tak při výzkumu bylo právě užití dronu s termokamerou a využívání webového portálu. Záchrana každého mláděte vede k udržení zdravé populace a zdravého genofondu daného druhu v České republice,“ vysvětluje prorektor ČZU doc. Ing. Petr Heřmánek, Ph.D.

„Loňská verze mobilní aplikace má dnes nového a lepšího nástupce, který umožní přímé zadání termínu sečení a preventivní akce jak zemědělcům, tak myslivcům kdekoliv v terénu. Pro letošní sezónu jsme vylepšili i webový portál, který je s mobilní aplikací propojený. Rozšířili jsme možnosti pro registraci účastníků s dronem, kteří mohou být osloveni pro účast se svojí technikou k preventivním akcím. Dále můžou dobrovolníci nově za svou pomoc v terénu získat hodnocení od organizátora ve formě zdviženého palce. A dobrovolník zase může čtyřlístkem a slovně ohodnotit uspořádanou akci,“ popisuje Jan Bartoška, vedoucí projektu Senoseč za Provozně ekonomickou fakultu ČZU.

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.