Jak se chránit v digitálním světě? Jaký vliv má kyberprostor na společnost a politiku? Tyto i další otázky budou tématem debaty Jak přežít v kyberprostoru, která se uskuteční v Aule ČZU 24. března 2025 od 16 hodin. Svůj postoj k této problematice budou prezentovat přední odborníci, mezi nimi kyberdiplomatka s mezinárodními zkušenostmi Berta Jarošová a první prorektor ČZU Michal Lošťák.
Kyberprostor se stal nedílnou součástí našich životů, ale přináší s sebou i řadu výzev – od dezinformací po kybernetické útoky. Jak se v něm bezpečně pohybovat a chránit své soukromí? O tom budou diskutovat odborníci a zástupci mladé generace v debatě na téma Jak přežít v kyberprostoru, která se uskuteční 24. března v Aule České zemědělské univerzity v Praze.
Mezi hosty se představí Berta Jarošová, která od roku 2022 působí jako kybernetická atašé pro USA a Kanadu na Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, D.C. V této roli zastupuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a zaměřuje se na posilování spolupráce mezi Českou republikou a Spojenými státy v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Do diskuse dále přijal pozvání Michal Lošťák, prorektor ČZU pro mezinárodní vztahy a sociolog zkoumající dopad digitálních technologií na společnost. Dalšími významnými hosty jsou Matěj Nejedlý, reportér sledující internetovou kriminalitu, Lenka Štěrbová, studentka reflektující pohled mladých lidí a Milan Školník, politolog analyzující vliv internetu na politiku.
Diskuse se zaměří na aktuální výzvy digitálního věku, bezpečnost na internetu a vliv online světa na společnost. Vstup je zdarma, ale kapacita je omezená a doporučujeme zaregistrovat se na https://1url.cz/b1xjE. Přijďte se dozvědět, jak přežít v kyberprostoru!
ČZU je čtvrtou až pátou největší univerzitou v ČR. Spojuje v sobě bezmála stodvacetiletou tradici s nejmodernějšími technologiemi, progresivní vědou a výzkumem v oblasti zemědělství a lesnictví, ekologie a životního prostředí, technologií a techniky, ekonomie a managementu. Moderně vybavené laboratoře se špičkovým zázemím a školní podniky umožňují vynikající vzdělávání s možností osobního růstu, včetně zapojení do vědeckých projektů doma i v zahraničí. ČZU zajišťuje kompletní vysokoškolské studium, letní školy, speciální kurzy, univerzitu třetího věku. Podle mezinárodních žebříčků univerzita patří k nejlepším třem procentům na světě. V žebříčku Academic Ranking of World Universities (tzv. Šanghajský žebříček) se v roce 2024 umístila na 801.–900. místě na světě a na sdíleném 5. místě z hodnocených univerzit v ČR. V roce 2024 se ČZU stala 31. nejekologičtější univerzitou na světě díky umístění v žebříčku UI Green Metric World University Rankings.