Fakulta tropického zemědělství ČZU v Praze si letos připomíná 15 let spolupráce s Kambodžou a její klíčovou vzdělávací institucí, Royal University of Agriculture (RUA). U této příležitosti pořádá fakulta výstavu, která představuje milníky, úspěchy i budoucí směry česko-kambodžské spolupráce.
Od prvních kroků v roce 2010 se partnerství rozšířilo do celého spektra akademických a rozvojových aktivit. Během této doby se podařilo vyškolit více než tři sta studentů a pedagogů v rámci deseti odborných kurzů zaměřených například na vědeckou práci, projektové řízení nebo udržitelné zemědělství. Sedm letních škol poskytlo dvoustovce studentů možnost rozšířit své znalosti a získat cenné praktické zkušenosti v oblasti agrárních věd. Mezinárodní vědecké konference, které fakulta v Kambodži organizovala, přivedly dohromady více než tři tisíce účastníků a vytvořily prostor pro sdílení nejnovějších výzkumů a inovací.
Součástí spolupráce byly také čtyři filmové festivaly s návštěvností přes dva tisíce diváků, které přiblížily celou škálu odborných témat. Fakulta rovněž finančně podpořila více než dvacet výzkumných týmů zaměřených na inovace v zemědělství, akvakultuře nebo environmentální udržitelnosti. Společné vědecké projekty se věnovaly například analýze tradičních potravin, udržitelnému rozvoji akvakultury nebo moderním metodám sušení ryb s využitím solární energie. Během 15-tileté spolupráce došlo k řadě výměnných pobytů studentů i akademiků a sběru dat pro diplomové a disertační práce studentů.
Dlouholetá spolupráce s Royal University of Agriculture v Kambodži byla formována odbornými znalostmi a odhodláním řady specialistů Fakulty tropického zemědělství i z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze. Mezi klíčové přispěvatele patří:
- Ing. Petra Chaloupková, Ph.D., dr. h. c.
- Ing. Olga Leuner, Ph.D.
- Ing. Miloslav Petrtýl, Ph.D.
- Prof. Ing. Lukáš Kalous, Ph.D.
- Prof. Ing. Jan Banout, Ph.D.
- Doc. Ing. Jaroslav Havlík, Ph.D.
- Ing. Markéta Houdková, Ph.D.
- Ing. Tereza Brůna Slámová, Ph.D.
- Ing. Jiří Hejkrlík, Ph.D.
Dále se do výzkumných projektů, letních škol a vzdělávacích programů aktivně zapojilo mnoho doktorandů a magisterských studentů, kteří významně přispěli k úspěchu této spolupráce.
„Česko-kambodžská spolupráce je příkladem toho, jak může propojení akademické sféry a rozvojových iniciativ přinášet vzájemnou inspiraci, posilovat vědecké kapacity a otevírat nové příležitosti pro obě strany,“ říká proděkanka pro mezinárodní vztahy na FTZ Ing. Petra Chaloupková, PhD., dr. h.c. „Srdečně zveme na výstavu všechny, kteří se zajímají o mezinárodní spolupráci, udržitelný rozvoj i o krásy Kambodže,“ dodává.
Výstava je k vidění ve vestibulu Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze od 11. března 2025 do 6. dubna 2025.
Autorem fotografií z Kambodži je Miloslav Petrtýl.
ČZU je čtvrtou až pátou největší univerzitou v ČR. Spojuje v sobě bezmála stodvacetiletou tradici s nejmodernějšími technologiemi, progresivní vědou a výzkumem v oblasti zemědělství a lesnictví, ekologie a životního prostředí, technologií a techniky, ekonomie a managementu. Moderně vybavené laboratoře se špičkovým zázemím a školní podniky umožňují vynikající vzdělávání s možností osobního růstu, včetně zapojení do vědeckých projektů doma i v zahraničí. ČZU zajišťuje kompletní vysokoškolské studium, letní školy, speciální kurzy, univerzitu třetího věku. Podle mezinárodních žebříčků univerzita patří k nejlepším třem procentům na světě. V žebříčku Academic Ranking of World Universities (tzv. Šanghajský žebříček) se v roce 2024 umístila na 801.–900. místě na světě a na sdíleném 5. místě z hodnocených univerzit v ČR. V roce 2024 se ČZU stala 31. nejekologičtější univerzitou na světě díky umístění v žebříčku UI Green Metric World University Rankings.
Kontakt pro novináře: Ing. Lucie Grošaftová, grosaftova@ftz.czu.czu