Evapotranspirace napomáhá vysoušení dřeva rychle rostoucích dřevin

Tato studie se zabývá využitím evapotranspirace a zakrytím jako prostředku pro sušení dřeva. Princip je založen na tom, že dřeviny s vynikající výmladností jsou schopny olistění po pokácení a jsou fyziologicky aktivní, pokud mají dostatek vody. Průběh vysychání dřeva (kmenů) byl zkoumán ve vztahu k jejich následné tvorbě olistění a probíhající evapotranspiraci a jak tyto faktory souvisejí s dalšími okolnostmi (klimatické faktory, skladování). Experiment byl realizován se dvěma rychle rostoucími dřevinami (speciálními klony): Hybridní topol (Populus maximowiczii A. Henry x Populus nigra L. 'Max 4-5') a Salix x smithiana Willd. (Salix caprea L. a Salix viminalis L.). V případě vzorků topolového dřeva přítomnost zakrytí významně ovlivňuje rychlost poklesu vlhkosti ve vzorcích dřeva. Vzorky dřeva schly pod střechou pomaleji. Pupeny ponechané na stoncích pravděpodobně urychlují proces sušení u vzorků topolů. Vzorky vrbového dřeva byly z hlediska rychlosti poklesu vlhkosti ve čtyřech experimentálních variantách indiferentní. Přítomnost střechy nebo pupenů neměla žádný významný vliv na rychlost poklesu obsahu vlhkosti ve vzorku. Tyto poznatky mohou pomoci dosáhnout efektivnější manipulace se dřevem z rychle rostoucích druhů ve vztahu k jeho zpracování a skladování.

Štícha, V., Nuhlíček, O., Bubeník, J., Weger, J., Macků, J., Vanická, H., Bažant, V., 2021. Evapotranspiration—Tool for seasoning wood of hybrid poplar (Populus maximowiczii A. Henry × Populus nigra L. ‘Max 4-5’) and Salix × smithiana Willd. (Salix caprea L. and S. viminalis L.). Industrial Crops & Products 162,  113265

https://doi.org/10.1016/j.indcrop.2021.113265

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.