Jak komunikují nosorožci?

Vědci z ČZU se zaměřili na kontaktní volání dvou druhů bílých nosorožců – nosorožce tuponosého a nedávno odlišeného nosorožce Cottonova. Oba ohrožené druhy nosorožců mají ojedinělý hlasový projev tvořený sérií sípavých až kvičivých zvuků. Autoři zjistili, že jejich volání obsahuje specifické informace lišící se jak mezi oběma studovanými druhy, tak i mezi konkrétními jedinci. Odlišnosti byly nalezeny i v závislosti na věkové kategorii či sociálním postavení ve skupině.

 

Hlavním úskalím záchrany nosorožce Cottonova je jeho extrémně nízká schopnost reprodukce v zajetí, jejíž příčiny nejsou dostatečně známé. Některé studie poukazují na možný vliv právě složitých sociálních vazeb, jež nedovolují páření mezi zbývajícími jedinci. Studium vzájemné komunikace může být zvláště užitečné k pochopení vzájemných interakcí nosorožců a mohlo by na poslední chvíli pomoci se záchranou téměř vyhynulého druhu.

Kontakt: Mgr. Richard Policht, Ph.D.
Cinková, I., Policht, R., 2014: Contact Calls of the Northern and Southern White Rhinoceros Allow for Individual and Species Identification. PLoS ONE, 9 (6).

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.