ČZU opět obhajuje své prvenství v udržitelnosti. Celosvětově si polepšila

V letošním roce ČZU zaujala 45. místo v žebříčku UI GreenMetric celosvětově a opakovaně obsadila 1. místo mezi zúčastněnými vysokými školami z ČR. Obhájili jsme tak své postavení nejudržitelnější vysoké školy v České republice, a i přes stále se rozšiřující účast a konkurenci jsme se celkově umístili mezi první padesátkou hodnocených.  V roce 2022 se do hodnocení zapojilo 1050 vysokých škol z 85 zemí z celého světa. Výsledek je obrazem úsilí institucí o implementaci ekologicky šetrných a udržitelných programů, zavádění ekologicky šetrných politik a ekologicky přívětivého řízení změn v prostředí akademické komunity.

Hodnocení UI GreenMetric probíhá již od roku 2009 a ČZU se ho pravidelně s úspěchem účastní. Posuzování probíhá v šesti hlavních kritériích – infrastruktura, energetika a změna klimatu, nakládání s odpady, hospodaření s vodou, doprava a vzdělávání.

ČZU je ve svém kampusu na okraji Prahy vybaven mnoha zelenými technologiemi, které mírní negativní dopady na životní prostředí a přispívají k lepšímu klimatu. Patří mezi ně zelené střechy, jejichž povrch pokrývají nejrůznější rostliny včetně menších stromků. Ve většině případů zelené střechy odvádějí dešťovou vodu do retenčních nádrží, odkud se voda znovu využívá jako zálivka nebo ke splachování toalet. Zelené střechy ochlazují okolí, zlepšují kvalitu vzduchu, zvyšují biodiverzitu, pomáhají s úsporou vody a také chrání povrch střech před vnějšími vlivy, čímž prodlužují jejich životnost. Jiným příkladem mohou být filtrační zařízení na vodu, díky nimž se každoročně ušetří okolo 10 000 kg plastu.

V kampusu najdeme květnaté louky, parky, plochy hustě porostlé stromy, Libosad, záhony s jedlými plody a bylinkami, experimentální zemědělská pole, jezírka, mokřad, stáje se zvířaty a tisíce okrasných rostlin. Součástí péče o areál je také kompostování organického odpadu, který činí velký podíl celkového odpadu ČZU. V loňském roce bylo v kampusu zkompostováno 165 tun bio odpadu. Studenti i zaměstnanci mají v areálu možnost využít pěti různých druhů kompostérů. Mimo to se v areálu komplexně třídí veškerý odpad – i kovy, tonery a elektroodpad. Truhlárna ČZU například veškerý svůj dřevěný odpad využívá k výrobě briket nebo pilin, které se využijí ve stájích ČZU.

ČZU podporuje cirkulární ekonomiku a svým studentům nabízí výhodnější tarify pro využívání carsharingových služeb Uniqway ve spolupráci se Škoda Auto. V kampusu je také v provozu Free shop ČZU, který přijímá pro někoho již nepotřebné funkční věci, které by jinak skončily jako odpad, a zdarma je daruje novým majitelům, kterým ještě mohou dobře posloužit. V Knihovně ČZU a na kolejích obdobně fungují takzvané Re-Use pointy. V některých restauracích v kampusu je možné si zakoupit vratné termo kelímky na kávu nebo ReKrabičky na jídlo. V ČZU Shopu v menze lze zase zakoupit velké množství bezobalové drogerie, fairtrade a bio produktů.

Česká zemědělská univerzita vyzývá k udržitelnému přístupu pravidelně i studenty a zaměstnance, kteří mají v rámci soutěže ČZU Campus Sustainability Challenge každoročně možnost přijít s návrhem nového opatření nebo projektu, který univerzitě pomůže stát se udržitelnější institucí. Vybrané projekty jsou s podporou vedení realizovány. Mimo to může kdokoliv vznést své podněty k tématu udržitelnosti na ČZU na webových stránkách csr.czu.cz.

O jednotlivých projektech v rámci udržitelnosti se dozvíte na webech jednotlivých fakult nebo na webu CSR ČZU.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.