Aula ČZU jako symbol udržitelnosti

Slavnostní premiéra čeká nově zrekonstruovanou aulu 1. října 2020, v den zahájení nového akademického roku. Nyní probíhají poslední přípravy na otevření. Modernizace původní budovy a dostavba nové části začala v srpnu 2018. Její součástí je i nová restaurace.

Původní objekt už nevyhovoval a vzhledem k tomu, že má historický význam, vedení univerzity zvolilo cestu revitalizace. Přístavbou se rozšířilo hygienické i technické zázemí, zvýšila se kapacita hlediště i jeviště na celkových 528 osob. Aula plně odpovídá konceptu udržitelné výstavby budov k univerzitním kampusu.  Vznikla zde další „zelená střecha“, která má kromě estetické funkce i schopnost absorbovat dešťové srážky a škodliviny z ovzduší, zadržovat oxid uhličitý či produkovat kyslík. Zavlažuje ji systém zadržující dešťovou vodu. Přebytečná voda se svádí do akumulačních nádrží a využívá se pro splachování toalet v budově. Střecha auly aspiruje na Cenu veřejnosti v soutěži „Zelená střecha roku 2020“. Hlasovat je možné do konce srpna na www.zelenastrecharoku.cz/cs/menu/soutezni-dila/ceska-zemedelska-univerzita.

Nově upraveno je také okolí auly, je zde umístěn například vodní systém s 24 tryskami. Ten zajišťuje příjemné mlžení a ochlazování vzduchu v parných dnech. Nová aula v sobě uchovává původní symboliku a zároveň splňuje všechny nároky na moderní ekologický provoz.