Čerstvá absolventka a nejlepší handicapovaná sportovkyně ČZU Tereza Jakschová bude v Tokiu bojovat o olympijské medaile

Pětadvacetiletá sprinterka Tereza Jakschová, čerstvá absolventka Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze, patří mezi české medailové naděje na Letních paralympijských hrách v Tokiu. Startovat bude koncem srpna a svoji nominaci považuje za vrcholný zážitek dosavadní sportovní kariéry.

Český paralympijský svaz vybral Terezu ze tří adeptek vzhledem k jejím skvělým výsledkům. V únoru získala v Dubaji na Grand Prix v závodě na sto metrů zlato. Rozhodující však byl její výkon na nedávném Mistrovství ČR handicapovaných v Olomouci.  „Podala jsem nejlepší výkon, takže pojedu,“ komentovala svoji nominaci. I když ji mrzí, že na paralympiádu nemohou jet všechny tři, do Tokia si to rozhodně jede užít: „Tohle se může stát jednou za život. Když už tam člověk jede, chtěl by předvést pořádný výsledek. Chtěla bych postoupit do finále, za to bych byla fakt ráda," říká Tereza Jakschová.

Kromě špičkových sportovních výkonů se Tereze letos podařilo úspěšně dokončit vysokoškolská studia. V červnu získala cenu za nejlepšího handicapovaného sportovce ČZU v anketě Sportovec roku 2020. Podobně jako ostatní, i ona ocenila přístup pedagogů ke sportujícím studentům: „Po studiu se mi bude stýskat, bylo to tu skvělé a oceňuji hlavně podporu. Když mě karanténa uvěznila v Dubaji, musela jsem řešit záležitosti kolem diplomové práce a bála jsem se, abych vše zvládla, ale díky skvělému přístupu školy všechno dobře dopadlo.“

Tereza se se svým handicapem – narodila se bez části levé ruky – vyrovnala tak, že dnes vyhrává mezinárodní závody. V patnácti letech se rozhodla běhat závodně a dnes trénuje ve Slávii i se zdravými sportovci a patří tam mezi průměr.

„Skláním se před odhodláním Terezy a její vůli překonávat vlastní handicap. Může to být návod pro všechny studenty, jak přistupovat k životu a umět se poprat s nepřízní osudu. Budeme jí všichni fandit, aby k letošnímu zlatu z Dubaje přidala další cenný kov,“ říká rektor ČZU Petr Sklenička.