Česká zemědělská univerzita pomáhá chránit obyvatele a majetek Suchdola

Formou pravidelných večerních a celonočních obchůzek nabídl Odbor bezpečnosti České zemědělské univerzity v Praze pomoc s ochranou obyvatel a majetku Suchdola, městské části, v níž univerzita sídlí. Ostraha ČZU tak bude působit i mimo kampus univerzity. Tímto krokem ČZU reaguje na zvýšenou kriminalitu v městské části Praha-Suchdol.

„Bezpečnostní situaci na ČZU a okolí monitorujeme a konzultujeme s Policií ČR již několik let. V lednu jsem se na sociálních sítích dočetl o vykradení prodejny optiky. Další podobné skutky bohužel rychle následovaly, byly vykradeny domy a garáže obyvatel. Lidé na tuto situaci reagují už delší dobu, ale když se cílem zlodějů stala také pizzerie, tak se obyvatelé Suchdole chtěli složit na soukromou bezpečnostní agenturu. To mě přimělo kontaktovat starostu Suchdola s nabídkou pomoci naší ostrahy,“ líčí situaci ředitel Odboru bezpečnosti ČZU Jan Borák.

Následovala jednání, jejichž výsledkem je dohoda o čtyřměsíční pilotní spolupráci mezi ČZU a Suchdolem. Jde o zkušební provoz, který bude následně vyhodnocen. Městská část se na ochraně obyvatel finančně podílí. Náklady jsou zhruba dvakrát nižší, než se za podobné služby obvykle platí.

Ostraha ČZU je vybavena profesionálním vybavením jako např. osobní kamery, radiostanice, mobilní prostředek pro patrolaci a další odpovídající výstroj a výzbroj. „Členové ostrahy ČZU několikrát za noc kontrolují MČ Suchdol a prověřují veškeré podezřelé jevy. Od 1. března k žádnému vloupání nedošlo. Jsem velice rád, že moji kolegové přišli s tímto nápadem a že členové univerzitní bezpečnostní služby pomáhají chránit a dodávat pocit bezpečí také našim kolegům, kteří v Suchdole žijí,“ komentuje aktuální situaci rektor ČZU Petr Sklenička.

Tak tomu bylo ostatně už v minulosti, kdy „bezpečáci“ ČZU eliminovali trestnou činnost, např. vykrádání aut, drobné krádeže, obtěžování či fyzické napadení. Právě z těchto důvodů Odbor bezpečnosti úzce spolupracujeme s MOP Dejvice, kriminální Policií ČR i dalšími specializovanými útvary, aby se tak postaral o pořádek v rozsáhlém areálu ČZU. Odbor bezpečnosti těmito aktivitami pomáhá i Policii ČR, kdy jako první na místě může vyhodnotit situaci, a policie je tak mnohdy ušetřena zbytečných výjezdů.