Česká zemědělská univerzita v Praze slaví 110 let

Vysazením památných lip a slavnostním zasedáním Vědecké rady ČZU si dne 26. října akademická obec spolu se zástupci dalších univerzit, partnerů a představitelů veřejného života připomene 110. výročí založení.

ČZU je dnes třetí největší univerzitou v Praze. Spojuje v sobě tradici s nejmodernějšími technologiemi, progresivní vědou a výzkumem v oblasti zemědělství a lesnictví, ekologie a životního prostředí, technologií a techniky, ekonomie a managementu. Moderně vybavené laboratoře umožňují špičkové vzdělávání a také zapojení do vědeckých projektů doma i v zahraničí včetně transferu inovací do praxe.

„Praktický pohled na svět a snahu vycházet vstříc potřebám lidí v terénu má v sobě ČZU zakódovanou od založení 26. října 1906, kdy schválil císař František Josef zřízení Zemědělského odboru na České vysoké škole technické v Praze,“ říká rektor prof. Ing. Jiří Balík, CSc., dr. h. c. O založení samostatného odboru se zasloužili zejména profesoři Jan B. Lambl a Julius Stoklasa. Od 70. let devatenáctého století prosazovali vizi, že dostatečnou produkci zdravých potravin nelze zajistit bez dostatečného vzdělání a souvisejícího výzkumu. Poukazovali na to, že zemědělství bylo za tehdejšího „prudkého rozvoje průmyslu neprávem silně podhodnoceno a tento stav škodil celému hospodářství“.

Profesor Julius Stoklasa, první děkan nového vysokoškolského odboru, patřil mezi nejvýznamnější postavy pražské techniky. Vystudoval vídeňskou Hochschule fur Bodenkultur. Po té získal doktorát na univerzitě v Lipsku. Pracoval též v Pasteurově ústavu v Paříži a pak jako asistent profesora Zoellera ve Vídni. Po návratu do Čech Julius Stoklasa pracoval několik let v chemičce v Pečkách a od roku 1894 byl asistentem při fakultě analytické a organické chemie České vysoké školy technické. „Díky jeho mezinárodnímu rozhledu i zkušenostem z praxe měl nový vysokoškolský odbor od počátku přirozeně nastavené priority moderní univerzity: vzdělávání provázané s výzkumnou činností, mezinárodní kontakty a spolupráci s praxí,“ podtrhuje rektor Jiří Balík. „Máme velmi dlouhou tradici, osvědčenou a podloženou kvalitními pedagogy. Důkazem je, že tisíce našich absolventů dnešní zemědělství vedou. Jsme přesvědčen, že jsme dobrá škola, jejíž absolventi úspěšně zvládají pracovní výzvy.“