ČZU se umisťuje v prestižních světových žebříčcích vysokých škol

Univerzita posiluje v mezinárodním srovnávání. Patříme mezi nejlepší 3 % univerzit na světě.

Uvádí se, že na světě je mezi 30 až 40 tisíci univerzit a vysokých škol. Jaká je mezi nimi pozice České zemědělské univerzity v Praze, ukazují jejich mezinárodní žebříčky. Těch existuje kolem 15 (ČZU se nachází v 11 z nich) a některé z nich jsou považovány za prestižní. A právě ve 4 prestižních světových žebříčcích srovnávajících vysoké školy lze již nalézt jméno ČZU. Na konci září 2018 byl publikován nový žebříček Times Higher Education World University Ranking. V něm se ČZU umístila na 801.–1000. místě na světě a podle tvůrců tohoto žebříčku je na 4. místě ze 14 hodnocených univerzit v ČR (v rozmezí 801–1000 se kromě ČZU umístilo i ČVUT, VŠCHT, VUT v Brně a Ostravská univerzita).

V dalším evropském žebříčku QS World University Rankings (Top Universities) patří ČZU 936. místo na světě. V tomto hodnocení se ČZU umístila rovněž ve dvou předmětných oblastech: v zemědělství a lesnictví zaujímá 200.–250. místo a v environmentálních vědách 251.–300. místo na světě. V předmětných oblastech figuruje pouze 10 vzdělávacích a výzkumných institucí z ČR a ve více předmětných oblastech než ČZU je v tomto žebříčku hodnoceno z ČR jen pět univerzit.

Oproti zmíněným evropským žebříčkům přisoudil americký žebříček U.S. News & World Report's Best Global Universities Rankings ČZU 1051. místo na světě (z ČR je v něm pouze 8 univerzit). Poslední prestižní žebříček Academic Ranking of World Universities (někdy označovaný jako Šanghajský žebříček), který z ČR hodnotí jen 6 univerzit, vyhodnotil pozici ČZU v rozmezí 900.–1000. místa (společně s JČU a VŠCHT). V tomto hodnocení je ČZU v předmětné oblasti zemědělství a lesnictví na 151.–200. místě, ve veterinárních vědách na 201.–300. místě, v ekologii na 301.–400. místě a v environmentálních vědách na 401.–500. místě na světě. Všechny tuto žebříčky ukazují, že ČZU patří mezi nejlepší 3 % univerzit na světě.