ČZU se umístila na prvním místě v Národní ceně České republiky za společenskou odpovědnost

Česká zemědělská univerzita v Praze se umístila na prvním místě v Národní ceně České republiky za společenskou odpovědnost 2020 v kategorii Veřejný sektor, velké a střední podniky – chytré inovace. ČZU zároveň získala ocenění Společensky odpovědná organizace II. stupně a mezinárodní ocenění Evropské nadace pro management kvality „Committed to Sustainability“, vycházející z Modelu excelence EFQM. Ocenění ČZU v Národní ceně potvrdilo, že jsou principy udržitelnosti a společenské odpovědnosti (CSR) na ČZU pevně zakořeněny a systém řízení aktivit CSR je plně funkční. Do Národní ceny České republiky za společenskou odpovědnost organizované Radou kvality České republiky se ČZU přihlásila poprvé.

Národní cena má více než dvacetiletou tradici a vychází ze schématu uznávání, které vytvořily Evropská nadace pro management kvality a Organizace spojených národů UN Global Compact. Jejím posláním je podpořit společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj prostřednictvím zpětné vazby, kterou organizacím poskytne hodnocení nezávislou stranou. Národní cena za společenskou odpovědnost podporuje společenské povědomí o tom, co tyto oblasti znamenají, jaký mají význam a smysl v praktickém životě.

ČZU udělala za poslední roky v oblasti společenské odpovědnosti velký posun a téma udržitelnosti se též stalo jedním ze stavebních pilířů Strategického záměru univerzity.

Zaměření univerzity a jednotlivých fakult má velmi blízko k řadě témat, která se společenské odpovědnosti týkají. Tato témata jsou součástí vzdělávací činnosti – např. obsahových částí studijních předmětů, a také úzce souvisejí s vědeckými výsledky, jež vznikají na jednotlivých fakultách. Na celé ČZU je zaveden koncepční systém pro správu udržitelnosti a společenské odpovědnosti, agenda spadá pod odpovědnost prorektora pro kvalitu vzdělávací a tvůrčí činnosti.