ČZU vyhlásila své nejlepší sportovce

V rámci adventního koncertu ČZU byly ve čtvrtek 1. prosince v aule univerzity vyhlášeny výsledky ankety Nejlepší sportovec ČZU roku 2016.

Vítěznou křišťálovou trofej si letos odnesl oštěpař Jakub Vadlejch z PEF. Ceny nejlepším šesti sportovcům předal rektor ČZU profesor Jiří Balík před zaplněnou aulou na začátku vánočního koncertu houslového virtuóza Václava Hudečka v doprovodu Slávky Vernerové. Deset nejlepších sportovců ČZU v roce 2016 obdrželo finanční odměnu rektora.

V letošním roce dosáhli sportovci z řad studentů ČZU řadu velmi hodnotných výkonů na světové úrovni. Čtyři naši studenti se zúčastnili letních Olympijských her v Riu de Janeiru, kde se umístili všichni do desátého místa a ani k medailím neměli daleko.

V nominaci byli další úspěšní sportovci, kteří se zúčastnili řady světových soutěží. Porovnávat výkony v různých sportovních odvětvích, které se nedají navzájem změřit, je vždy založeno na subjektivních názorech hodnotících. Každý člen komise vyjádřil svůj názor a sečtením hlasů všech členů bylo stanovena nejlepší desítka sportovců.

Výkony 28 přihlášených sportovců hodnotila odborná komise složená ze zástupců organizací a útvarů univerzity včetně externích sportovních expertů. Komisi předsedal vedoucí KTV ČZU PaedDr. Dušan Vavrla.

První pětice

Atlet Jakub Vadlejch má za sebou velmi úspěšný rok. Kromě toho, že se umístil v olympijském závodě v Riu de Janeiru na konečném 8. místě, vyhrál prestižní Diamantovou ligu. Z šesti závodů Diamantové ligy zvítězil ve třech (v Londýně, v Paříži a v Curychu) a vytvořil si osobní rekord 88,02 m. Patří k absolutní světové špičce v hodu oštěpem. V anketě Český atlet roku obsadil 5. místo.

Druhé místo patří Jonáši Kašparovi (vodní slalom – C2). Společně s Markem Šindlerem skončili v olympijském závodě v Riu na 8. místě, kde až do poslední branky bojovali o zlato. Je mistrem ČR v C2.

Třetí místo obsadily společně Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová (veslování – dvojskif).

Na letních olympijských hrách v Riu obsadily 10. místo, na ME skončily na 3. příčce a jsou akademickými mistryněmi světa v tomto roce.

Na čtvrtém místě se umístil Michal Poletín (lední hokej). Extraligový hokejista Škody Plzeň a od nové sezóny hráč chomutovských Pirátů. Pohybuje se na čelních místech kanadského bodování a v současnosti je na 3. místě mezi střelci extraligy s 12 góly. V měsíci září byl vyhlášen nejlepším hráčem české extraligy.

Páté místo porota přiřkla Martinu Rubešovi (šerm – kord). Mezi největší úspěchy patří 2. místo na Mistrovství Evropy do 20 let ze 111 závodníků, 7. místo na Mistrovství světa do 20 let a 7. místo na světovém poháru seniorů. Je českou jedničkou v šermu kordem.

Zvláštní cenu porota udělila Tereze Jakschové (atletika tělesně postižených – sprinty a skok daleký). Na Mistrovství Evropy vybojovala 4., 5. a 6. místo, na světových hrách handicapované mládeže vybojovala tři druhá místa. Tereza je nejlepší česká juniorka roku v anketě Handicapovaný sportovec.