Emeritní rektor Jan Hron obdržel Medaili Josefa Hlávky

V předvečer 17. listopadu obdržel bývalý předseda České konference rektorů a emeritní rektor ČZU mimořádné ocenění Nadání Josefa Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových.

Medaili Josefa Hlávky předal prof. Ing. Janu Hronovi, DrSc., dr. h. c., předseda nadání prof. JUDr. Václav Pavlíček, CSc., na zámku Josefa Hlávky v Lužanech u Přeštic. Toto významné ocenění pro nestory a významné osobnosti české vědy a umění jako ocenění jejich celoživotního díla obdržel prof. Jan Hron na návrh rektora ČZU prof. Ing. Jiřího Balíka, CSc., dr. h. c., který také přednesl laudatio.

Spolu s profesorem Janem Hronem obdrželi Medaili Josefa Hlávky též vynikající houslový interpret a pedagog prof. Ivan Štraus, emeritní předsedkyně Akademie věd ČR prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc., uznávaný odborníkem v oblasti geotechnického inženýrství doc. Ing. Josef Jettmar, CSc., a lingvistka prof. PhDr. Eva Hajičová, DrSc.

Profesor Jan Hron svůj profesní život věnoval bádání v oblasti teoretických aspektů řízení. Výsledky svých výzkumů aplikoval nejen do pedagogického procesu, ale i do celé šíře aktivit spojených se zemědělstvím, venkovem a později i do oblasti fungování vysokého školství. Vybudoval svou školu v oblasti teorie řízení, o čemž svědčí i řada absolventů doktorského studia a jeho četné vědecké články a publikace. V letech 1994 – 2000 a 2003 – 2010 působil ve funkci rektora ČZU, která se pod jeho vedením profilovala jako významná evropská univerzita. Profesor Jan Hron byl a je členem řady domácích i světových vědeckých společností a vědeckých rad vysokých škol. Byl oceněn několika čestnými doktoráty, které mu udělily významné zahraniční univerzity.

V předvečer Mezinárodního dne studentstva nadání udělilo též Ceny Josefa Hlávky vynikajícím studentům. Z ČZU byli oceněni studenti Ing. Anna Bustová (PEF), Ing. Ondřej Šašek (FAPPZ), Ing. Tomáš Pícha (TF), Ing. Zuzana Bínová (FLD), Mgr. Martin Sládeček (FŽP) a Ing. Hynek Roubík (FTZ).