Fakulta tropického zemědělství otevřela nový „zelený pavilon“

Fakulta tak  zažívá historický milník, kdy po více než půlstoletí existence získává svou vlastní budovu. Tropické zemědělství v ČR začínalo v rámci katedry světového zemědělství, ze kterého následně vznikl Institut tropů a subtropů. Díky iniciativě současného děkana prof. Jana Banouta došlo k přerodu institutu ve fakultu v roce 2013, kterou od té doby úspěšně vede.

Evropské centrum pro výzkum tropického zemědělství

„Věřím, že přesun do moderní budovy s moderními laboratořemi posune vědeckou práci na fakultě a do budoucna může přinést další spolupráci s podobnými institucemi v Evropě.  V současnosti neexistuje v Evropě fakulta zaměřená na vzdělávání a výzkum v oblasti tropického zemědělství, která by disponovala podobnou moderní infrastrukturou,“ řekl děkan fakulty prof. Jan Banout a vyjádřil naději, že to do budoucna může přitáhnout spoustu odborníků, profesorů, vědců a akademiků z Evropy.

Pavilon tropického zemědělství (PTZ) aneb „zelený pavilon“ představuje architekturu snoubící soudobý design s původní architekturou České zemědělské univerzity. Ten se vyznačuje například slunolamy na jižní straně, které mají za úkol zabránit přehřívání tepelně exponované strany objektu, část střechy je uzpůsobena k využití ke společenským akcím, na další části jsou umístěné baterie na fotovoltaické články. Předsazená fasáda zajistí ochlazení objektu díky popínavým vistáriím. Vytápění zase zajistí tepelná čerpadla, která čerpají geotermální teplo ze země. Nádrže pro zachytávání dešťové vody budou sloužit k zalévání zeleně či splachování v sociálních zařízeních.

„Odborníci z Fakulty tropického zemědělství se pracovně pohybují především v subtropických a tropických částech světa a díky tomu můžou s určitým náskokem řešit témata, která se v našich zeměpisných šířkách stanou aktuálními v blízké budoucnosti. Mám na mysli například sucho, bezpečnost potravin nebo záchranné programy pro velké savce. Tato témata směrem k udržitelnosti se funkčně promítla i do charakteru nové budovy,“ komentoval otevření nového pavilonu rektor ČZU profesor Petr Sklenička.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.