Festival Prague Science Film Fest přiveze do Prahy nejlepší vědecké dokumenty

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Prague Science Film Fest, který se koná v Praze od 18. do 22. října, zavede diváky mezi týmy špičkových vědců a dobrodruhů z celého světa. Návštěvníci poznají autentický život domorodců v pralesech, porozumí řeči velryb, uslyší vzácného sýčka a objeví místa, kam by se bez filmařů nikdy nepodívali. Strhující dokumenty doplní debaty s významnými hosty. Soutěžní přehlídku vědeckých dokumentů organizuje Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) a Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL).

Do hlavní soutěže se probojovala sedmnáctka nejlepších snímků, které se věnují například problematice globálního oteplování s hercem Richardem Gerem, expedici do Patagonie, životu vysokohorských goril nebo veřejnému nepříteli číslo jedna – lepku.

Zajímavým svědectvím bude také dokument cestovatele a rybáře Jakuba Vágnera, který zachycuje ztrátu kulturního dědictví kmenů amazonského pralesa. Režisér si klade otázku, jak dlouho mohou kmeny odolávat zásahům moderní civilizace?

„Diváci se mohou těšit také na výběr nejlepších filmů z posledních dvou ročníků renomovaného festivalu Academia Film Olomouc (AFO), které kvůli koronavirové pandemii mohli vidět pouze online. Nedílnou součástí většiny projekcí budou komentované úvody i následné debaty hostů z řad filmařů, filmařek, vědců a vědkyň ze zahraničí i z českých univerzit,“ pozval na program Jakub Ráliš z olomoucké univerzity.

Vedení festivalu předá cenu Grand Prize vítěznému snímku, který porota vybere jak ze soutěže posledního ročníku AFO, tak i z hlavní soutěže na ČZU. Tato cena je spojena s finanční odměnou ve výši 10 000 amerických dolarů. „Česká zemědělská univerzita chce spojovat filmové profesionály, vědce, studenty a veřejnost s cílem zvýšit povědomí o důležitých tématech týkajících se přírodních věd, udržitelného života na naší planetě i důležitosti mezioborového výzkumu,“ řekl kvestor ČZU Jakub Kleindienst.

Festival se uskuteční v Aule kampusu ČZU, kde budou projekce zdarma (na základě předchozí registrace) a v pražských kinech Edison Filmhub a Přítomnost. Na promítání v biografech budou vstupenky k dispozici v síti Goout. Podrobné informace o festivalu na www.psff.cz

Česká zemědělská univerzita v Praze organizovala festival ve svém univerzitním kampusu již od roku 2011, pod názvem Life Sciences Film Festival a později ČZU Film Fest. V loňském roce se spojila s olomouckou univerzitou, na jejíž půdě se od roku 1966 koná úspěšný mezinárodní festival populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc