I naše univerzita je součástí akce VědaFest!

Náš program si můžete přijít užít už ve středu 8. září na Vítězném náměstí v Dejvicích a část programu zároveň můžete zhlédnout online.

Program naživo:

Strava budoucnosti aneb “hmyz jako hospodářské zvíře?“

Budeme jíst všichni hmyz? Nahradí hmyzí farmy současné velkochovy? Vypadá to tak…Dokážete si představit, že byste jedli jako hlavní složku potravy hmyz? Hmyz totiž obsahuje extrémně kvalitní bílkoviny – přijďte ochutnat a ohodnoťte sami!

Lesnictví v době klimatické změny

Víte, jak vypadá brouk, který způsobil kůrovcovou kalamitu? Určitě ne! Teď budete mít příležitost! Jako důsledek změny klimatu lze očekávat škody suchem, poškození lesů vichřicemi a především škůdci… poznáte nové postupy a metody, které pomáhají lesníkům pěstovat odolnější lesy a dozvíte se co je lesní pedagogika.

Brouci kriminalisté

Entomologický tým FŽP v Praze si pro vás připravil seznámení s velice specifickou skupinou brouků – hrobaříků a jiných nekrofágů. Dozvíte se, jak je například hrobařík nápomocen kriminalistům při objasňování nejzávažnějších zločinů.

Jak rychle odteče voda krajinou?

Přijďte se podívat na dva modely říčních koryt. Jedno koryto je napřímené a druhé koryto obsahuje zákruty řeky, tzv. meandry způsobené vymíláním břehů. Kterým korytem proteče voda pomaleji a jaké to má důsledky? Přijďte si vyzkoušet.

Program On-line

Jak roboti šetří práci

Myslíte, že v budoucnosti budeme obklopeni roboty? A to proto, aby nám pomohli tam, kde je práce lidskýma rukama příliš náročná. Povíme vám o strojích-robotech, kteří pomáhají člověku při sběru dat. Robot samostatně sbírá data v terénu, provádí pěstebních zásahy a cílené ošetřování a je schopen kooperace s ostatními pracovními roboty ve spolupráci s další moderní technikou.

Mobilní laboratoř CZU mobiLAB

CZU mobiLAB je unikátní nejen svou vahou a velikostí. V odlehlých a zničených oblastech umožňuje aplikovat nejmodernější molekulárně biologické detekční metody a techniky. První jednotky zaměřené na infekční onemocnění již úspěšně fungují třeba v Etiopii a Zambii. V současné době jsou určeny i pro záchyt COV-19.

Odkaz na celý program: https://www.festival-vedy.cz/?section=program