Kampus ČZU patří k nejekologičtějším na světě, ukázal mezinárodní žebříček

Česká zemědělská univerzita se umístila na 46. místě na světě v prestižním žebříčku UI Green Metric World University Rankings 2018. Žebříček vyhodnocuje, jak jsou univerzity ohleduplné k životnímu prostředí.

UI Green Metric World University Rankings je jediný žebříček na světě, který hodnotí, jak univerzity rozvíjejí svou infrastrukturu i vzdělávání s ohledem na životní prostředí. Česká zemědělská univerzita skončila na 46. místě, ze zapojených českých univerzit má ČZU dokonce prvenství. „Nejlepší hodnocení jsme obdrželi v kategorii odpadů, a to díky systému třídění odpadů či programu zaměřenému na redukci plastů,“ uvedl prorektor ČZU pro mezinárodní vztahy Michal Lošťák. ČZU se totiž kromě jiného v nedávné době jako jediná univerzita zapojila do kampaně Ministerstva životního prostředí Dostbyloplastu.
Druhou nejlépe hodnocenou kategorií pak byla energie a klimatická změna. Tedy například zavádění zelených a chytrých technologií v budovách v areálu univerzity. „V kampusu máme vlastní mokřad, který zachytává vodu ze střech. Systém se využívá jak pro výzkum, tak při výuce,“ uvedl rektor ČZU Petr Sklenička. Některé z budov mají zelenou střechu, chytré technologie se využívají i při stavbách nových pavilonů. Například nový pavilon Fakulty tropického zemědělství bude mít tzv. energopiloty a na střeše budou fotovoltaické panely. Dobrých výsledků ČZU dosáhla i v dalších kategoriích, jako je například výuka.
Žebříček celkově zhodnotil 6 indikátorů, mezi nimi byla samotná infrastruktura, energie a klimatická změna, odpad, voda, doprava a výuka. V podsekci, která soustředila pouze univerzity sídlící v suburbánním prostředí, se poté ČZU umístila jako sedmnáctá. „Dlouhodobě se snažíme o kroky, které sníží náš vliv na životní prostředí, v roce 2018 jsme například uspořádali soutěž pro studenty, kde dostali možnost vymyslet, jak v tomto směru vylepšit kampus. Chystáme se instalovat velké filtrační zařízení na vodu a podobně,“ shrnul snahy univerzity rektor Petr Sklenička. Studenti ČZU se také účastnili mezinárodní soutěže v Nizozemí, jejímž cílem bylo navrhnout k životnímu prostředí ohleduplnou proměnu brownfieldu v Rotterdamu.

Česká zemědělská univerzita se žebříčku účastní od roku 2015. V roce 2017 skončila například na 58. místě, rok dříve se umístila 86., v hodnocení se tak každým rokem posouvá výše.