Konference Bibliotheca Academica 2020: Vysokoškolské knihovny jako strategičtí partneři ve vzdělávání

V úterý 3. listopadu 2020 se konala konference Bibliotheca Academica 2020 (https://akvs.cz/akce/akce-2020/ba-2020/), kterou každoročně pořádá Asociace knihoven vysokých škol ČR (www.akvs.cz). Letošní ročník proběhl v online prostředí, ostatně stejně jako byla do online prostředí v této době přesunuta naprostá většina služeb vysokoškolských knihoven. Téma onference s 200 účastníky reflektovalo aktuální situaci, zároveň ale bylo velmi nadčasové.

Jak mohou knihovny co nejlépe podpořit strategie rozvoje svých vysokých škol a jak vytvářet partnerství napříč vysokoškolskými kampusy i vně svých univerzit? Toto vše se diskutovalo s cílem maximálně podpořit výzkum i vzdělávání nejen v rámci své vlastní vysoké školy, ale v celé České republice. Mezi přednášejícími a diskutujícími byli zástupci MŠMT – Aneta Caithamlová a Šimon Stiburek, představitelé licenčního centra CzechELib – Eva Dibuszová a Jiří Jirát, děkan FIS VŠE Jakub Fischer a ředitelky univerzitních knihoven Radka Římanová (UK) a Hana Landová (ČZU). „Vysokoškolské knihovny v současné době ukazují, jak důležitou součástí týmu jsou i v situaci, kdy výuka na vysokých školách probíhá ve zcela neobvyklém režimu. Mnoho let budování kolekcí online zdrojů informací, digitalizace i rozvoje online forem výuky se teď ukazuje jako jeden z důležitých bodů při úspěšném zvládnutí současné situace. Je důležité toto chápat jako impuls pro další rozvoj činnosti univerzitních knihoven. Tyto změny by ale měly zároveň probíhat v co nejužším spojení s vedením vysokých škol a jejich jednotlivých součástí, stejně jako s dalšími klíčovými partnery mimo vysoké školy“, uvedla Hana Landová, ředitelka Knihovny ČZU a zároveň i předsedkyně Asociace knihoven vysokých škol ČR.