Králem ankety Sportovec ČZU roku 2023 je medailista z mistrovství světa v Budapešti

Vynikající český atlet Matěj Krsek vystřídal ve vedení ankety o nejlepšího sportovce ČZU čtyřnásobnou držitelku tohoto titulu, biatlonovou hvězdu Markétu Davidovou. Cenu pro vítěze si převzal spolu s dalšími sportovci na prvních pěti pozicích včetně nejlepšího handicapovaného sportovce ve čtvrtek 11. dubna, na úvod jarního koncertu v aule ČZU. Anketě Sportovec roku spojenou s Cenou rektora se tím vrátila patřičná slavnostní pozornost oceňování vítězů ankety.

Anketu Sportovec roku vyhlašuje Česká zemědělská univerzita každý rok. Její vítěze vybírá porota na základě celoročních výkonů, účasti na významných světových kláních a v nejvyšších soutěžích ČR. Podle těchto kritérií pak vyhodnotí desítku nejlepších. Jde o prestižní záležitost, na předních příčkách se tradičně střídají špičkoví sportovci, kteří reprezentovali svoji alma mater i Českou republiku při na domácích i zahraničních sportovních utkáních.

Jedním z nich je letošní vítěz ankety Matěj Krsek, student třetího ročníku Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Reprezentant v běhu na 400 metrů a ve štafetách na 4 × 400 metrů je medailistou z mistrovství světa, čtyřnásobným mistrem ČR a také dvojnásobným halovým českým šampionem. Běžel finále na halovém mistrovství Evropy i na halovém mistrovství světa. Patří mu několik národních rekordů v mládežnických kategoriích. Na Mistrovství světa v atletice 2023 v Budapešti byl členem bronzové mix štafety na 4 x 400 metrů. Stálicí ankety je aktuálně rychlostní kanoista Josef Dostál, který obhájil loňské druhé místo. Student Provozně ekonomické fakulty skončil na Mistrovství světa v Duisburgu v závodě na 500 metrů čtvrtý. Pátým místem v závodě na 1000 metrů si pak zajistil nominaci na Letní olympijské hry v Paříži. To byl zároveň Josefův hlavní cíl pro sezónu 2024. A protože je to vášnivý rybář, držíme palce, aby se mu v Paříži podařilo ulovit medaili.

Další ze studentů PEF, florbalista Ondřej Němeček je v anketě ČZU třetí. Se svým týmem získal titul mistra ČR a Světová florbalová federace ho zvolila čtvrtým nejlepším florbalistou planety. Je kapitánem reprezentačního družstva ČR. V české extralize hrál loňskou sezónu za Tatran Střešovice, s nímž získal mistrovský titul. Od podzimu 2023 působí ve švédské superlize. I proto se slavnostního vyhlášení nemohl zúčastnit osobně a cenu za něj převzali prarodiče.

Jan Zabystřan z Fakulty lesnické a dřevařské vybojoval na Zimní světové univerziádě v Lake Placid tři zlaté a jednu bronzovou a stal se tak historicky nejúspěšnějším univerzitním sportovcem. Pravidelně se zúčastňuje světového poháru v alpském lyžování s největšími světovými hvězdami. V anketě ČZU je čtvrtý.

Na pátém místě ho následuje studentka téže fakulty veslařka Pavlína Flamíková, která se jedenáctým místem na Mistrovství světa v Bělehradě kvalifikovala na Letní olympijské hry v Paříži. Pavlíně se kromě závodu mistrovství světa podařilo úspěšně složit státní závěrečnou zkoušku na FLD. A ještě k tomu stačila být osmá na Mistrovství Evropy ve slovinském Bledu.

Zvláštní cenu rektora pro handicapované sportovce získal beachvolejbalista Jan Žídek s čerstvým titulem z Mistrovství České republiky neslyšících. Lásku k beachvolejbalu zdědil po tatínkovi, dlouholetém reprezentantovi mezi neslyšícími. Každý z nich hraje s jiným partnerem, proto se často stává, že se na turnajích utkají proti sobě. Honza je také členem volejbalového týmu ČZU, který hraje první ligu v šestkovém volejbalu.

Skloubit studijní povinnosti s náročným sportovním programem rozhodně není jednoduché. Proto se Česká zemědělská univerzita v Praze studujícím sportovcům snaží vyjít vstříc při vytváření studijního plánu. A oni jí to na oplátku vracejí posilováním dobrého jména univerzity. Děkujeme jim za to, srdečně gratulujeme k jejich sportovním úspěchům a přejeme mnoho štěstí ve sportu i ve studiu.

Sportovec Disciplína
1.   Matěj Krsek, FAPPZ atletika běh 400 m