Milada Horáková – nacisté ji věznili, o život připravili komunisté

Připomínáme si justiční vraždu právničky a bojovnice za práva žen Milady Horákové, která byla před 70 lety odsouzena a popravena během komunistických politických procesů.

Milada Horáková po studiu práv vedla na pražském magistrátu oddělení sociální péče. Působila v ženském hnutí, byla členkou sociálních spolků. Za války se zapojila do odboje, za což byla v roce 1944 odsouzena k osmi letům vězení. Po válce byla zvolena poslankyní za národně socialistickou stranu. Mandát po komunistickém převratu v únoru 1948 na protest složila. Později byla obviněna z velezrady a spiknutí. Rozsudek trestu smrti padl pro ni a další tři obžalované 8. června, Horáková odmítla požádat o milost, učinili to za ni její otec a dcera Jana. Před trestem smrti ji ale nezachránilo ani to, že za milost o její život žádala řada světově významných osobností, mimo jiné Winston Churchill, Bertrand Russell, Eleanore Rooseveltová nebo Albert Einstein.

Její obětavost pro druhé, neústupnost v boji proti totalitě za svobodu a demokracii jsou nevídaným symbolem statečnosti.  

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.