Mladí včelaři soutěžili na ČZU

Ve dnech 29. června až 3. července proběhl v Praze již sedmý ročník IMYBu – Mezinárodního setkání mladých včelařů, které ve spolupráci s ČZU a Komisí pro práci s mládeží organizoval Český svaz včelařů.

Hlavní soutěžní část proběhla v sobotu 2. 7. na půdě České zemědělské univerzity v Suchdole, která poskytla úžasné zázemí pro tuto akci. Mladí včelaři se museli vypořádat nejen s živými včelami, ale i otázkami týkajícími se botaniky a včelí pastvy, anatomie včel či práci včelaře. Do areálu univerzitního libosadu byla navezena včelstva, ve kterých soutěžící s profesionálním přístupem plnili zadané úkoly, posuzovali stav včelího společenství, značili trubce v rámci simulace značení matek a další úkony. Do rukou museli vzít i kladivo a další nářadí při stloukání rámků do včelích úlů. Nechyběla ani ochutnávka medu a určení původu a jeho samotné vytáčení.

Soutěžní den byl ukončen vyhlášením vítězných týmů na Nové scéně Národního divadla. Ve smíšených mezinárodních týmech byli mezi nejlepšími všichni zástupci České republiky. Rozloučení proběhlo na vodách řeky Vltavy na lodní palubě. Mezinárodního setkání se účastnili mladí lidé z Albánie, Rakouska, Německa, Slovenska, Lichtenštejnska, Slovinska, Polska, Francie, Ruska, Běloruska, Nizozemska, Ukrajiny, Rumunska, Libanonu, Litvy, Izraele, Irska, Anglie, Kazachstánu a pochopitelně Česka.