Mladí vědci z ČZU získali Ceny ministra zemědělství

Ing. Tereza Kolbabová a Ing. Michaela Holá z Fakulty lesnické a dřevařské obdržely Cenu ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky. Ocenění za mimořádné výsledky ve výzkumu a experimentálním vývoji byla předána při slavnostním zahájení 43. ročníku výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích dne 25. srpna 2016.

První cenu získala Ing. Tereza Kolbabová za původní vědeckou práci publikovanou ve vědeckém časopise, která je zaměřena na studium vlivu magnetického pole produkovaného vedením vysokého napětí (VVN) na sekreci spánkového hormonu melatoninu a tím na zdraví a kondici savců. Studie byla realizována na telatech a poskytla významná data k této celosvětově rozporuplné otázce. Studie jako první objevila, že vliv VVN je sezónně proměnlivý. Toto zjištění má významný dopad na pochopení interakce magnetických polí a hormonálního systému s potenciálním významem pro živočišnou výrobu a zdravotnictví.

Druhou cenu obdržela Ing. Michaela Holá za původní vědeckou práci publikovanou ve vědeckém časopise, která se zabývá studiem využití analýzy stabilních izotopů prvků k objasnění zdroje obživy populací prasete divokého. V práci byly analyzovány obsahy stabilních izotopů uhlíku a dusíku v srsti prasete divokého krmeného kukuřicí. Nové poznatky z této práce mohou být využity ve výzkumu potravní ekologie prasete divokého a při hodnocení škod na zemědělských porostech způsobených tímto druhem zvěře.

Třetí cenu porota uděllla Ing. Barboře Valníčkové z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., Ocenění předávali předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch, ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka a předseda České akademie zemědělských věd prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc., kteří zároveň předali ceny a za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje v roce 2016 a take uznání ministra zemědělství a předsedy ČAZV za kvalitní dosažený realizovaný výsledek ve výzkumu a experimentálním vývoji.

Veřejnou soutěž vyhlásilo Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Českou akademií zemědělských věd počátkem letošního roku. Cílem bylo podpořit tvůrčí aktivity vědeckých pracovníků a ocenit vynikající výsledky výzkumu a experimentálního vývoje s významným přínosem pro české zemědělství, potravinářství, lesnictví a vodní hospodářství, dvě veřejné soutěže. Ocenění je spojeno s finanční odměnou až 70 000 Kč.