Náměstek Kopečný v rámci rozvoje spolupráce s českými univerzitami v oblasti obranného výzkumu a vývoje navštívil ČZU

Zapojení českých univerzit a vysokých škol je důležitou součástí budování potenciálu výzkumu a vývoje technologií využitelných i v oblasti obrany. V této souvislosti navštívil náměstek Kopečný Technickou fakultu ČZU, kterou jej provedl děkan fakulty – docent Jiří Mašek. Součástí návštěvy byly ukázky pozemních autonomních systémů a bezpilotních technologií navrhovaných pro použití v zemědělství.

Náměstek Kopečný dále konzultoval s děkankou Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU, profesorkou Langrovou možnosti skladby nových stravovacích dávek pro vojáky v poli.

„Spolupráce s univerzitami představuje pro rezort obrany nezastupitelný prvek rozvoje technologické nezávislosti v oborech důležitých pro zajištění naší obrany a bezpečnosti. Předpokládám, že zejména v oblasti bezpilotních a bezosádkových technologií dojde k významnému rozvoji spolupráce,“ podotýká náměstek Kopečný.

Naše Technická fakulta dlouhodobě vykazuje vynikající výsledky a zejména v oblasti bezpilotních a bezosádkových technologií budeme mít co nabídnout. Přestože jsou naše technologie primárně vyvíjeny pro použití v zemědělství, jsme připraveni navrhnout řešení, která bude možné využít i v obraném sektoru. Velmi oceňuji, že se náměstek Kopečný seznámil s našimi schopnostmi a potenciálem pro vzájemnou spolupráci,“ dodává děkan Mašek.

Návštěva poukázala na vysokou technologickou úroveň Technické fakulty ČZU i důležitost konzultací k připravovaným dávkám polního stravování. V obou oblastech očekává ministerstvo obrany další rozvoj spolupráce s ČZU.