Nejlepším sportovcům ČZU za rok 2021 pogratuloval rektor univerzity, královnou je potřetí Markéta Davidová

Titul Sportovec roku České zemědělské univerzity v Praze opět obhájila biatlonistka Markéta Davidová, studentka Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Ve středu 8. června jí vítěznou trofej předal rektor univerzity Petr Sklenička a osobně pogratuloval nejlepší pětici této ankety.  

 „Anketa Sportovec roku je pro nás prestižní záležitost. Jsme nesmírně hrdí na to, že máme mezi studenty tak skvělé sportovce, a také se s nimi rádi chlubíme. Chápu toto ocenění jako vyjádření respektu k úsilí, které musí každý z nich vynaložit, aby zvládl skloubit náročné studium a přípravu na nejvyšší sportovní soutěže,“ řekl rektor ČZU Petr Sklenička. 

Vedoucí Katedry tělesné výchovy Dušan Vavrla připomněl, že univerzita sportovcům vychází vstříc při vytváření studijního plánu. „Snažíme se být tolerantní, protože chápeme, co vrcholový sport obnáší. Proto máme na univerzitě tak velké množství vrcholových sportovců. Dobře víme, že to zvyšuje její prestiž. Ale je to oboustranně prospěšný vztah: studenti se mohou věnovat jak studiu, tak sportovní přípravě, univerzita zase může být pyšná na jejich výkony.“ 

Sportovce roku ČZU volí porota na základě celoročních výkonů, účasti na významných světových kláních a v nejvyšších soutěžích ČR. Podle těchto kritérií pak vybere desítku nejlepších. 

Vzhledem k excelentním výsledkům v roce 2021 je suverénní vítězkou už potřetí v řadě Markéta Davidová: „Jsem moc ráda, je tu spousta vynikajících sportovců, takže si toho vítězství vážím,“ přiznala po převzetí trofeje.  

Vynikající biatlonistka zahájila svoji spanilou jízdu roku 2021 titulem mistryně světa ve vytrvalostním závodu ve slovinské Pokljuce. V závodech světového poháru dosahovala vynikajících výsledků. Na začátku nové sezony ovládla hned první vytrvalostní závod světového poháru a následně se stala držitelkou malého křišťálového glóbu za vytrvalostní závod. Nejlepší česká biatlonistka posledních let reprezentovala ČR na ZOH v Pekingu, kde vybojovala krásné 4. a 6. místo. Markéta letos úspěšně zakončila studium na ČZU už druhým titulem inženýr na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.  

Na druhém místě je stálice ankety studentka FAPPZ Lenka Antošová, reprezentantka ČR ve veslování. V roce 2021 se zúčastnila Letních olympijských her v Tokiu, kde vybojovala na dvojskifu 10. místo. 

Třetí skončil další účastník LOH v Tokiu atlet Vít Müller. Postoupil do semifinále olympijského závodu v běhu na 400 m překážek a současně byl členem české štafety v běhu na 400 m. Vít Müller studuje Technickou fakultu. 

Nejlepších deset sportovců ČZU čeká finanční odměna ve formě stipendia.  

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.