Nové výzkumné centrum ČZU se zaměří na přenos COVID-19 a dalších infekčních nemocí mezi zvířaty a lidmi

Virus způsobující onemocnění COVID-19 se podle posledních poznatků přenáší kromě lidí i na zvířata. Nakazit se mohou např. kočky, psi nebo fretky, ale také hospodářská zvířata. Rozšíření pandemie mezi zvířecí populaci motivovalo vznik Centra infekčních nemocí zvířat (CINeZ) při České zemědělské univerzitě v Praze. To bude kromě základního výzkumu poskytovat služby chovatelům a umožní jim testování jejich zvířecích svěřenců.

Problematikou přenosu infekcí, především viru SARS-CoV-2, se budou zabývat odborníci z Fakulty tropického zemědělství (FTZ) a Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů (FAPPZ). Monitorovat budou rizika spojená se šířením vybraných infekčních nemocí v populacích zvířat. Výzkumy mají přinést nové poznatky o mechanizmech šíření infekčních nemocí v nejen rámci jednoho zvířecího druhu nebo mezi různými druhy zvířat, ale i mezi zvířaty a lidmi. Včetně těch, které jsou přenosné z lidí na zvířata.

„Původně zvířecí nemoci, které získaly schopnost infikovat člověka, tvoří dominantní podíl v rámci všech lidských infekčních chorob. Ty představují riziko nejen pro člověka, ale i pro domácí a volně žijící zvířata, která mohou sloužit jako rezervoár lidských nemocí. Epidemie infekčních nemocí u hospodářsky významných zvířat mohou způsobit nedostatek potravy. Infekční nemoci také představují nebezpečí pro samotnou existenci ohrožených druhů zvířat“, říká Dr. Jiří Černý, virolog z Fakulty tropického zemědělství a jeden ze zakládajících členů CINeZ.

SARS-CoV-2 není jediným patogenem, na který se Centrum infekčních nemocí zvířat zaměří. Studovat zde budou i další virové, bakteriální a parazitární infekce. Pozornost se soustředí na domácí a hospodářská zvířata, ale i na exotické druhy chované v zoologických zahradách. „V současnosti se zoologickými zahradami pracujeme na výzkumu SARS-CoV-2. Je známo, že může infikovat různé druhy často i ohrožených zvířat, a to je nutné vzít v potaz i z hlediska jejich ochrany ve volné přírodě,“ říká prof. Jan Banout, děkan Fakulty tropického zemědělství.

Nové výzkumné pracoviště bude také ve spolupráci s Centrem pro výzkum chování psů při FAPPZ vyvíjet metodiku identifikace lidí nakažených nemocí COVID-19 za pomoci psů. „Z výzkumů je známo, že psi jsou schopni rozpoznat specifický pach lidí s různým onemocněním. Této schopnosti chceme využít k identifikaci lidí s nemocí COVID-19. Dnes už víme, že virus SARS-CoV-2 je po 24 hodinách v pachových konzervách mrtvý, metoda je tedy pro psy bezpečná,“ říká prof. Iva Langrová, děkanka Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.

Centrum infekčních nemocí zvířat bude využívat laboratoře České zemědělské univerzity. Rychlý start umožní využití laboratorního zázemí, které je již nyní dostupné na obou spolupracujících fakultách.