Projekt ECO-READY – kick-off meeting 23. a 24. ledna v Aule ČZU

Projekt ECO-READY je největším projektem v rámci programu HORIZON získaným na ČZU vůbec, a který je také největším koordinátorským projektem HORIZON EUROPE doposud získaným českou institucí. Jedná se o tedy o mimořádný projekt.

Členy konsorcia, které je vedené Českou zemědělskou univerzitou v Praze, je 17 partnerů z různých evropských zemí. Projekt ECO-READY (celým názvem: Achieving Ecological Resilient Dynamism for the European food system through consumer-driven policies, socioecological challenges, biodiversity, data-driven policy, sustainable futures), ve spolupráci s partnery napsal a zároveň vede projektový tým Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, konkrétně Dr. Ioanis Manikas, který je vědeckým koordinátorem projektu a Laura Míčková spolu s Lukášem Packem, kteří vedli projektové práce. Projekt vyvine systém pracující v reálném čase, observatoř nabízenou jako e-platformu a jako mobilní aplikaci. Ta bude fungovat jako jedinečný zdroj informací poskytující hodnocení potravinového systému v reálném čase, a která bude konzistentně aktualizovat předpovědi.

Observatoř bude k dispozici společnosti, politikům, vědecké komunitě a zemědělsko-potravinářskému průmyslu a bude integrována do sítě 10 living labs „živých laboratoří“, pokrývajících všechny bioklimatické regiony v Evropě a tvořící ECO – READY znalostní infrastrukturu. ECO-READY vytvoří strategie odolnosti ke klimatickým změnám založených na znalostech a vyvine nástroje, které budou součástí observatoře. Hlavním principem přístupu ECO-READY je dynamika nebo řešení okamžitých problémů a dlouhodobých výzev současně. Síť Living Labs bude svým prostřednictvím „od konceptu k akci“ spoluvytvářet scénáře řešících jejich regionální potřeby, vypracovávat politická doporučení, pohotovostních plány a strategie odolnosti a jejich začlenění do observatoře.

Kromě toho ECO-READY vyvine systém včasného varování a nástroje pro podporu rozhodování využívající inovativní umělou inteligenci založenou na holistických předpovědních modelech a výsledcích hodnocení životního cyklu. ECO-READY zajistí, aby se zájmy evropských zemědělců a zájmy společnosti odrážely při budoucí tvorbě politik a monitorování, a to prostřednictvím jejich aktivního zapojení, usnadněného zvýšeným využíváním vyvinutých digitálních nástrojů. To povede ke zvýšenému povědomí o zemědělsko-potravinářských produktech, které se přizpůsobují změnám klimatu a zmírňují jeho dopady. Inteligentní aplikace Observatory bude navíc obsahovat nástroje, které umožní občanům aktivně se zapojit do tvorby politik a přímo komunikovat s vědeckou komunitou, zemědělci, průmyslem a tvůrci politik, a tím podnítit změnu spotřebních návyků.