Slovo rektora České zemědělské univerzity v Praze k 31. výročí Sametové revoluce

Vážené studentky, vážení studenti,

celých třicet jedna roků žijeme v demokracii, dokonce bych řekl, že v jedné z nejsvobodnějších zemí na světě. Díky tomu vaše generace ještě do nedávna nezažila, jak chutná například omezení volného pohybu, studia nebo podnikání.

Tento rok je ale jiný. Od jara se učíme žít v prostředí nejrůznějších zákazů, nařízení a regulací. Nesmíme se potkávat ve škole při výuce, ruší se vaše studijní cesty do zahraničí, nemůžete se účastnit kulturních nebo sportovních akcí. Trochu tak přicházíte o jednu z nejkrásnějších etap vašeho života, když jste museli vyměnit pravý studentský život za výuku online.

Jistě, porovnávat totalitní systém a pandemii, se někomu může zdát přitažené za vlasy. Jako člověk, který čtvrt století prožil v totalitním režimu, zde však vidím hned několik paralel. Především si znovu připomínám, že bychom svobodu neměli ani v dnešní době vnímat jako samozřejmost. Možná nás čekají už v blízké budoucnosti další a mnohem bolavější omezení. Jiné pandemie, nedostatek vody, v některých částech světa hladomor, který znovu donutí obrovské počty lidí k migraci napříč kontinenty. Tyto a další změny mohou v budoucnu přinést ještě větší omezení svobody, než prožíváme v letošním roce.

Samozřejmě že vnímám zásadní rozdíl mezi protipandemickými omezeními a státem diktovanou, čtyřicet let trvající totalitou. Letošní anticovidová omezení, jakkoli nám mohou být proti srsti, činíme proto, abychom ochránili zdraví a životy těch nejzranitelnějších, ale i sebe a svých blízkých. Ano, některá opatření působí zmateně, zbytečně nebo chaoticky. Obecně ale asi není jiná možnost, jak tuto zemi a její občany ochránit před kolapsem zdravotnictví a celé řady dalších oblastí života společnosti, než na nějaký čas přijmout nutná opatření, která omezují naši svobodu.

Milé studentky, milí studenti,

věřím, že se nezaleknete přechodných omezení svobody a přistoupíte k nutným protipandemickým opatřením s pokorou a trpělivostí. Věřím ale také, že naše společnost ve výsledku využije současná nepříjemná omezení k tomu, aby nás budoucí hrozby již tolik nezaskočily.

Držím vám palce a děkuji těm z vás, kteří v této době nezištně pomáháte.

prof. Ing. Petr Sklenička, CSc., rektor