Studenti ČZU v Praze stále pomáhají zemědělcům v rámci výzvy Ministerstva zemědělství

Brigády ve chmelnici, zelinářství, ošetřovatelé zvířat, práce v lesích a potravinářských provozech, ale i elektrikáři, traktoristé nebo pracovníci v dřevařské výrobě. Portál Agroprace.cz, který do doby koronavirové nabízel brigády studentům ČZU, nyní na základě výzvy ministerstva zemědělství a spojených univerzit dostal širší smysl a nabízí studentům, ale i široké veřejnosti, řadu zajímavých pracovních pozic.

V rámci výzvy „Pomozte zemědělcům“ si přes webový portál agroprace.cz našla naše studentka z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze Daniela Slavíková se spolužačkou nabídku práce na chmelnici. Chtěly si odpočinout od Prahy, a tak se rozhodly vyjet do Dolního Újezdu u Lipníka nad Bečvou.

Naše práce spočívala v zapichování drátků do země (drátkování). I přes náročnou fyzickou práci jsme si to užily a bylo o nás skvěle postaráno. Měly jsme zajištěné obědy i ubytování. Na chmel budeme vzpomínat jen v dobrém. A mimo jiné si budeme ještě víc vážit piva, které milujeme“, říká studentka Daniela.

Díky výzvě ministerstva a tří univerzit se o poptávce po pracovnících v zemědělství dozvěděly i sestry Aneta a Zuzana Pilsovy, studentky ČZU Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, konkrétně 1.ročníku magisterského studia – obor Reprodukční biotechnologie. Přihlásily na farmu Ing. Jana Vejčíka v Dlouhé Stropnici v Novohradských Horách.

Práci na farmě jsme zároveň využily ke splnění úkolů ze školy. Právě tento rok jsme měly předmět Porodnictví a porod jsme měli zdokumentovat. Hned první den jsme měly možnosti vidět celý porod u dvou ovcí, což nám velmi pomohlo ke splnění semestrální práce. Ovšem celý pobyt na farmě byl pro nás přínosný, ocitly jsme se v „plné polní“, taková praxe je pro nás neocenitelná. Dala nám hodně vědomostí a zkušeností především z oblasti ekologie, ale i například z hlediska legislativy“, pochvaluje si pracovní zkušenost sestra Anety Zuzana Pilsová.

Na naše studenty jsme velmi hrdí. Těm, kteří se zapojili, se započítává jejich dobrovolnická práce do povinné odborné praxe. Navíc jsou zvýhodněni při volbě termínů zkoušek.